Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 54 (ProMedia) » Pieśni wydmowej trawy (spotkanie autorskie)

Pieśni wydmowej trawy (spotkanie autorskie)

Pieśni wydmowej trawy (spotkanie autorskie)

Zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego) 9 grudnia 2019 (poniedziałek) o godz. 18.00, na spotkanie z Maksymilianem Dzikowskim, autorem książki „Pieśni wydmowej trawy”. Rozmowę poprowadzi Tomasz Połoński.

Na jednej z wysp północnego morza, w osadzie wzniesione z gałęzi, traw i piasku, żyje nieliczne plemię. Każdego dnia mężczyźni wyruszają na połów, by zapewnić pożywienie swoim rodzinom, kobiety zaś wyplatają z giętkich źdźbeł maty i kosze. Równowaga w osadzie zostaje zachwiana, gdy morze wyrzuca na brzeg wychudzonego człowieka zdobionego łuską ryby.
Obcy zostaje powierzony opiece wyłączonej ze społeczności dziewczyny, razem z którą poznawać zaczyna wszystkie zwyczaje, tradycje i wierzenia. Kolejne miesiące pokażą, czy obecność przybysza okaże się błogosławieństwem czy przekleństwem, a społeczność, do tej pory jednomyślna i zgodna, będzie musiała odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytania, których wcześniej nikt nie odważył się zadać...
Przybył do nas zrodzony przez samo morze! Przybył do nas, zapomniawszy swojego imienia, byśmy przyjęli go, odzieli; byśmy nazwali go jednym z nas! Kto wyliczy łaski, jakie dla nas wyjednał, gdy jego łódź, sporządzona z drewna dobytego z toni, wchodziła pomiędzy fale, jak żadna spośród naszych niosła go w dół, w dół ku starej Ume? Tak! I my wobec niej staniemy! Kto z nas powróci jednak na te same brzegi? On jeden powracał! Jemu jednemu zostało to darowane! Płynął ku głębinom, niosąc nasz głos, podobny do tlących się węgli – powracał ku górze, niosąc głos potężniejszy od wielkiego ognia; głos samego morza!

Maksymilian Dzikowski - urodzony 23 sierpnia 1991 r. w Szczecinie. W latach 2010-2015 studiował na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie, następnie uzupełnił je o podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się prehistorią, archaicznymi formami religijności i ich odzwierciedleniem w życiu codziennym. W czasie prac nad powieścią odbył staż w Parku Epoki Kamienia Dithmarschen w Albersdorf (Niemcy) - tę współpracę kontynuuje do teraz.

W spotkaniu weźmie też udział Michał Łapa, studiujący archeologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Opowie o środowisku i warunkach życia w środkowej epoce kamienia, do realiów której powieść nawiązuje. Ponieważ była to rzeczywistość przede wszystkim łowców, powie kilka słów o ówcześnie wytwarzanej broni i innych służących do polowań i połowów narzędziach. Opowieść uzupełniona zostanie o pokaz odtworzonych przez Michała Łapę przedmiotów, wytwarzanych z wykorzystaniem metod dostępnych człowiekowi w odległych pradziejach.

Zapraszamy na interesujące spotkanie z literaturą i historią. Wstęp wolny!
 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie