Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 54 (ProMedia) » Spotkanie z seniorami

Spotkanie z seniorami

Spotkanie z seniorami

8 października 2018 roku w ProMediach odbyło się spotkanie z seniorami z Fundacji Humanum (B)est dotyczące funkcjonowania, wyglądu oraz usług, jakie oferuje nowoczesna, multimedialna biblioteka, której przykładem jest filia biblioteczna nr 54.
Swój wykład podzieliłem na dwie części. W pierwszej, nazwanej roboczo "Biblioteka – nie tylko papier", przedstawiłem słuchaczom i słuchaczkom szeroki wachlarz zbiorów, którymi dysponuje nasza filia, a które wykraczają poza tradycyjny księgozbiór (książki i prasa). Moim celem było uświadomienie uczestnikom spotkania, że biblioteka ProMedia posiada bogate i zróżnicowane zaplecze, w skład którego wchodzą: filmy, audiobooki, muzyka oraz przedstawienia teatralne. Poinformowałem również o możliwości korzystania z platform i aplikacji do czytania e-booków (Legimi, IBUK, ACADEMICA, EBSCO, Legalis).
W drugiej części, zatytułowanej "Biblioteka jako trzecie miejsce", chciałem zwrócić uwagę na to, że wypożyczanie i udostępnianie zbiorów nie jest jedynym zadaniem, jakie stawia przed sobą ProMedia. Teoria "trzeciego miejsca" jako neutralnej przestrzeni niezwiązanej z domem i pracą, przestrzeni, w której spędzamy wolny czas oraz spotykamy się z innymi, bardzo dobrze współgra z filozofią funkcjonowania biblioteki ProMedia. Opowiedziałem uczestnikom o spotkaniach autorskich, wystawach, warsztatach oraz wielu innych wydarzeniach, których celem jest aktywizowanie społeczeństwa oraz stwarzanie mu przyjaznego, swobodnego miejsca do rozwoju i debaty. Wspomniałem również o wyjątkowo zaprojektowanej przestrzeni biblioteki ProMedia (krzesła, fotele, stoliki, sala konferencyjna, dodatkowa mała czytelnia), która buduje atmosferę swobody i wypoczynku.
Kameralne grono słuchaczy i słuchaczek okazało się bardzo aktywne i chętne do dyskusji – zaplanowany na 20 minut wykład rozszerzył się do trwającego ponad godzinę spotkania. Na koniec oprowadziłem uczestników po bibliotece, aby na żywo zobaczyli jak wygląda nowoczesna, multimedialna biblioteka. W trakcie naszego "spaceru" odpowiadałem na wszystkie zadawane pytania.
[Paweł Krysztofowicz]


 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie