Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 54 (ProMedia) » Drzewka pamięci

Drzewka pamięci

Drzewka pamięci

26 października 2018 (piątek) o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone projektowi DRZEWKA PAMIĘCI. Wydarzenie będzie miało miejsce w wigilię zasadzenia kolejnych drzewek w ramach tej akcji. O szczegółach opowiedzą zaproszeni goście, wśród których będą pomysłodawca akcji, Andrzej Łazowski oraz Cecylia Judek. Moderatorem rozmowy będzie Eryk Krasucki. Podczas spotkanie odbędzie się tez projekcja filmu poświęconego projektowi. Wstęp wolny.

Miasto podobnie jak i człowiek bez pamięci jest tylko pustą wydmuszką,
bańką mydlaną na wietrze. Człowiek bez przeszłości to i wielokrotnie człowiek bez przyszłości.

Szczecin po przejęciu przez Polaków stał się miastem wędrowców, którzy przybywali tu z różnych stron Rzeczypospolitej, z emigracji, ze strzaskanej wojną Europy. W pierwszych latach powojennych wszyscy byli tu tułaczami w poszukiwaniu swego miejsca. Dziś mieszka w Szczecinie już piąte pokolenie Polaków, a dla wielu z nich jest to miasto rodzinne. Ale byli i wciąż są wśród szczecinian tacy, dla których strony rodzinne są gdzie indziej, daleko od miasta, w którym spędzili życie, któremu poświęcili swe siły, talent i zapał i w którym na zawsze pozostawili cząstkę siebie.

DRZEWKA PAMIĘCI, projekt stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość, ma na celu uchronienie w świadomości społecznej pamięci o postaciach ważnych dla powojennego Szczecina – artystach, naukowcach, duchownych i społecznikach, których groby znajdują się poza szczecińskimi cmentarzami. W polskiej kulturze, może silniej niż w innych kulturach europejskich, pamięć związana jest z grobami. Pielęgnowanie mogił jest zarówno w życiu prywatnym jak i zbiorowym pierwszym i najtrwalszym przejawem pamięci o zmarłej osobie. DRZEWKA PAMIĘCI są więc symbolicznymi grobami i dlatego sadzone na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie drzewa, mające pełnić rolę tego umownego nagrobka, to dęby, odwieczne symbole nieśmiertelności.

Upamiętnienie zmarłego poprzez szlachetne i długowieczne drzewo, a nie pomnik czy płytę, harmonizuje z charakterem szczecińskiego cmentarza, który jest ogromnym ogrodem, a sadzenie dębów o różnych odmianach wzbogaca jego cenną i różnorodną szatę rośliną.

Dziś w różnych miejscach szczecińskiego cmentarza-ogrodu jest już 31 drzewek pamięci. W tym roku posadzimy kolejne DRZEWKA PAMIĘCI, w zamkniętych już dziś życiorysów tworzy syntetyczny skrót dziejów Polski – od kresowych dworów i budowę Gdyni, przez wojnę i okupację z dramatem września 1939, tragedię żydowskich gett, bestialstwo hitlerowskich obozów zagłady, hekatombę powstania warszawskiego, przez wysiłek odbudowy, meandry emigracji, gorzkie poczucie braku wolności i upór codziennego działania, po nadzieję, jaką dał nam Jan Paweł II, i eksplozję „Solidarności”. Dlatego też w 2020 roku posadzimy Drzewko Pamięci dla Honorowego Obywatela m. Szczecina dla Jana Pawła II z okazji 100-lecia Jego urodzin. Wówczas też zaplanowane jest otwarcie skweru Zadumy na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie. 

Każdy z tych życiorysów jest niezwykły i ważny dla Szczecina, każda z osób warta trwania w naszej serdecznej pamięci i rozumiejących sercach.

XII. DRZEWKA PAMIĘCI

27.10. 2018 (sobota), godz. 13:00 

SKWER PAMIĘCI (nieopodal wiatraka) 

Cmentarz Centralny 

uroczyste posadzenie Drzewek Pamięci poświęcone osobom: 

Konstanty Ildefons Gałczyński (1905-1953) poeta 

Józef Gabriel Jęczkowiak (1898-1966) harcerz, współtwórca odzyskania przez Polskę Niepodległości

Jacek Polaczek (1943-2017) aktor teatralny i filmowy

prof. dr hab. med. Witold Starkiewicz  (1906–1978)  lekarz-okulista, naukowiec

prof. dr hab. med. Julia Starkiewiczowa (1908-1978) lekarz-pediatra, naukowiec 

Grażyna Harmacińska-Nyczka (1926-2017) * artystka-malarka 

*Drzewko Pamięci było posadzone w 2007 dla Mariana Nyczki, po śmierci Grażyny Harmacińskiej-Nyczki, Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość postanowiło ufundować cokolik dla tych dwóch osób. 

oprac. Andrzej Łazowski

prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość

pomysłodawca projektu DRZEWKA PAMIĘCI
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie