Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Cztery pory parków. WIOSNA

Witryna Kulturalna

Cztery pory parków. WIOSNA

20 lutego 2020 o godz. 18.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu poświęconego florze szczecińskich parków. Pomysłodawcą cyklu i równocześnie prowadzącym spotkania jest Paweł Madejski, inicjator i twórca szczecińskiej internetowej mapy ciekawych drzew i krzewów Szczecina, która wciąż uzupełniana obejmuje coraz to nowe parki, skwery i tereny zielone. Wstęp wolny.

Podczas spotkania Paweł Madejski zaprezentuje mapę drzew i krzewów, a następnie przedstawi rośliny, które wiosną mogą zainteresować spacerujących po szczecińskich parkach. Na zakończenie spotkania opowie o swoich zamierzeniach związanych z oznaczeniem tabliczkami kolejnych drzew. Już teraz zapraszamy na kolejne części cyklu: w maju porozmawiamy o roślinności letniej, w sierpniu o jesiennej, a w listopadzie – o zimowej. O cyklu „Cztery pory parków” Podczas zbierania materiałów do mapy, powstało mnóstwo zdjęć dokumentujących stan drzew i krzewów na przestrzeni całego roku, które będziemy oglądać podczas spotkań. W każdej części zobaczymy zapowiedź tego, co w najbliższym czasie będziemy mogli obejrzeć, albo samodzielnie korzystając z udostępnionej w internecie mapy, albo podczas zorganizowanych spacerów, w czasie których możemy zapoznać się z dendrologicznymi ciekawostkami Szczecina. Aktualną mapę zawsze można sobie uruchomić w komputerze lub telefonie pod adresem: tinyurl.com/mapa-ro-lin

Paweł Madejski urodził się w Brzegu, a do Szczecina dotarł przez... Kraków, gdzie, zafascynowany fotogrametrią, ukończył geodezję inżynieryjno-przemysłową na Wydziale Geodezji AGH. W 1983 r., korzystając z technik fotogrametrycznych, badał prądy morskie w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Zatoce Hornsund na Spitsbergenie. Efektem tej pracy była kolejna propozycja uczestnictwa w XI Wyprawie Antarktycznej PAN w 1987 r. Podczas tej wyprawy prowadził fotogrametryczny pomiar prądów morskich w Cieśninie Bransfielda. Uczestniczył również w pracach przygotowawczych przed założeniem hiszpańskiej bazy antarktycznej. Jest też autorem fotogrametrycznej mapy okolic bazy, w zatoce Johnson Bay, wyspy Livingstone. W 1990 kierował XIV Wyprawą Polskiej Akademii Nauk do Stacji im. H. Arctowskiego. Jak sam mówi, miał szczęście zawadzić swoimi stopami o każdy z kontynentów. Teraz próbuje odwiedzić urokliwe zakątki Polski leżące poza głównymi trasami turystycznymi o czym opowiada na stronie rowerembezpośpiechu.pl. W ostatnich latach rozszerzył swoje zainteresowania o przyrodę szczecińskich parków i skwerów, czego rezultatem jest mapa ciekawych obiektów dendrologicznych szczecińskich parków tworzona w Systemie Informacji Przestrzennej miasta Szczecina (geoportal.szczecin.pl) oraz profil Drzewa i krzewy Szczecina.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie