Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Kryminalny Szczecin

Witryna Kulturalna

Kryminalny Szczecin

Lubisz Szczecin? Interesują Cię lokalne zagadki i tajemnice? Chcesz poznać kulisy pracy policji? A może jesteś fanem-fanką kryminałów? Jeżeli odpowiedziałeś (odpowiedziałaś) twierdząco na chociaż jedno z powyższych pytań, to ta propozycja jest dla Ciebie! To projekt dla Was!

We wrześniu przygotowaliśmy szereg atrakcji wokół kryminalnych zagadek i legend miejskich Szczecina. Zaprosimy Was do wspólnego spaceru po mieście, spotkania z cesarzem szczecińskiego kryminału – Markiem Stelarem – oraz wizyty w Komendzie Wojewódzkiej Policji, podczas której porozmawiacie z jej pracownikiem o prawdziwej pracy stróżów prawa. Oprócz tego będziecie mieć szansę stworzyć samodzielnie zagadkę kryminalną lub – rozwiązać ją, wygrywając atrakcyjne nagrody! 

Wydarzenia w ramach projektu

9 września 2019 (poniedziałek) zapraszamy na spacer śladami szczecińskich legend miejskich oraz zagadek kryminalnych – tych prawdziwych i fikcyjnych połączony ze zwiedzaniem Komendy Wojewódzkiej Policji oraz tworzeniem zagadki kryminalnej. Gościem spaceru będzie Marek Stelar. 

Pierwsza tura spaceru:  godz. 14.30

Start: filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie (ul. Konopnickiej 9)
Prowadzenie: Małgorzata Duda 

O godz. 17.00 w Komendzie Wojewódzkiej Policji odbędzie się spotkanie z Markiem Stelarem oraz Markiem Łuczakiem, podczas którego porozmawiamy o pracy pisarza kryminałów i prawdziwego policjanta oraz wspólnie stworzymy zagadkę kryminalną. Dodatkową atrakcją będzie krótkie zwiedzanie komendy oraz przedstawienie jej historii.

Druga tura spaceru: godz. 18.30 

Start: Komenda Wojewódzka Policji
Prowadzenie: Małgorzata Duda

Po wszystkim zaprosimy do wspólnej zabawy również internautów: rozwiązywanie zagadki kryminalnej stworzonej przez uczestników wydarzenia w formie zabawy w mediach społecznościowych. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Szczegóły wkrótce. 

Marek Stelar – szczeciński twórca powieści kryminalnych. Ukończył architekturę na Politechnice Szczecińskiej. Nie pracuje w zawodzie, choć jedną z jego pasji pozostaje modelarstwo architektoniczne. Debiutował powieścią kryminalną „Rykoszet”, która ukazała się w 2015. Później ukazały się: „Twardy zawodnik” i „Cień”, które składają się na trylogię poświęconą Robertowi Krugłemu. W latach 2017-19 wydał trylogię o Dariuszu Suderze: „Niepamięć”, „Nietykalny” i „Niewiadoma”. Jego najnowsza powieść to wydana poza tymi cyklami książka „Blask”.

Powieści Stelara sklasyfikować można jako kryminały policyjne. Silne związanie ze Szczecinem i zainteresowanie Berlinem jest widoczne na kartach jego książek. Autor chętnie osadza swoich bohaterów właśnie w tej przestrzeni, często przedstawiając przy tym topografię miasta.

Marek Łuczak - doktor historii, policjant, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autor ponad trzydziestu książek oraz licznych artykułów o historii i zabytkach Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, koordynator wojewódzki ds. przestępstw przeciwko dziedzictwu narodowemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Kompozytor, twórca formacji Outsider.

Małgorzata Duda - z urodzenia i zamiłowania Pomorzanka. Specjalistka od legend i niezwykłych opowieści. Najbardziej lubi pracę z dziećmi. Współautorka przewodników i publikacji turystycznych. Licencjonowana przewodniczka turystyczna. Oprowadza na terenie miasta Szczecina oraz całego województwa zachodniopomorskiego. Specjalizuje się w turystyce kulturowej.

Współpraca: KWP

Organizator: Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Oddział w Szczecinie

Finansowanie „Społecznik na lata 2019-2021 - Program Marszałkowski” 

#Pomorze Zachodnie #ProgramSpołecznik #społecznik #KARR
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie