Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Czytamy polskie nowele

Witryna Kulturalna

Czytamy polskie nowele

7 września 2019 (sobota) o godz. 15.00 po raz kolejny organizujemy Narodowe Czytanie. W tym roku zapraszamy do nietypowego miejsca – na pokład statku „Tawerna Kapitan Cook”. Czytać będą m. in. aktorzy (grupa teatralna Espero, Krystyna Maksymowicz, Ewa Sobczak, Przemysław Walich), muzycy (Adam "Łona" Zieliński, Tomasz Skaya) pisarz Marek Stelar oraz przedstawicielki zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych, wolontariuszki Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora i nasze czytelniczki. Zapraszamy!

Z nowel zaproponowanych przez Prezydenta RP wybraliśmy "Sachema" Henryka Sienkiewicza, a żeby podkreślić morski charakter naszego wydarzenia uzupełnimy nasz wybór o "Latarnika" tego samego autora.

Na rejs zaprasza Kpt. Janusz Just, Kapitan Żeglugi Wielkiej, Kapitan Żeglugi Śródlądowej oraz armator SECCO

Statek cumuje przy Nabrzeżu Pasażerskim koło Dworca Morskiego i Taverny Porto Grande, ul. Jana z Kolna 7 w Szczecinie. 

Z oficjalnej strony Narodowego Czytania:

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka dokonała wyboru ośmiu lektur, z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

„Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa;
„Dym” – Maria Konopnicka;
„Katarynka” – Bolesław Prus;
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
„Orka” – Władysław Stanisław Reymont;
„Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski;
„Sachem” – Henryk Sienkiewicz;
„Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Z listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. 
Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.  

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie