Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Spotkanie z Patrycją Dołowy

Witryna Kulturalna

Spotkanie z Patrycją Dołowy

Zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2), 14 maja 2019, o godz. 18.00, na spotkanie z Patrycją Dołowy, autorką książki "Wrócę, gdy będziesz spała".  Prowadzenie: Krzysztof Lichtblau. Wstęp wolny.

Fanni podała cyjanek swojemu synowi Jurkowi. Mama Biety, dziewczynki urodzonej w warszawskim getcie, uśpiła ją luminalem, umieściła w drewnianej skrzynce i w ten sposób przemyciła na aryjską stronę. Do skrzynki włożyła jeszcze srebrną łyżeczkę z wygrawerowanym imieniem i datą urodzin. Inna matka w czasie likwidacji łódzkiego getta zażyła cyjanek, a córkę wyrzuciła za okno – miała tylko jedną porcję trucizny.

Dziewczynka przeżyła, bo spódniczką zahaczyła o latarnię. Hanę trzy razy ratowała służąca rodziców, Zosia. Potem, gdy dobrze sytuowani krewni chcieli wziąć Hanę do siebie, nie potrafiła porzucić polskiej matki.

Patrycja Dołowy wydobywa – bo kopanie w takich wspomnieniach to ciężka praca – historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi, i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem.

Patrycja Dołowy – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Od lat zajmuje się problematyką trudnej pamięci. Działa na pograniczu dyscyplin artystycznych. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w pismach artystycznych i kulturalnych, w prasie i w magazynach wielkonakładowych. Autorka książki „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” (2019) i bloga „Widoczki: Pamięć miasta/pamięć ciała”. Współautorka książek „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny”  (2018, pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman), „25 rozmów na 25-lecie” (2016, z Anną Mateją, Olafem Szewczykiem i Aleksandrą Stanisławską), "Miasto oczami kobiet" (2012, z Justyną Biernacką), rozdziałów w publikacjach zbiorowych, sztuk teatralnych (w tym nagradzanych "Hideout/Kryjówka", "Dziady. Twierdza Brześć" czy "Matki" w reżyserii Pawła Passiniego). Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych (2007), absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2002) oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem, 2005). Przez 10 lat związana z Fundacją MaMa, wiceprezeska fundacji i prezeska Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych, obecnie kierownik BioCentrum Edukacji Naukowej i prezeska Fundacji BioEdukacji, członkini Rady Upowszechniania Nauki PAN, wykładowczyni na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje m. in. z neTTheatre, Muzeum POLIN i Centrum Kultury Jidysz. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Asylum Arts, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za odwagę badania pamięci w spektaklu "Hideout/Kryjówka".
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie