Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Witryna Kulturalna

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2019 (wtorek) około godz. 14.00 wypatrujcie nas na ulicach Szczecina - w okolicy Bramy Portowej - będziemy częstować przechodniów książkami! Jak co roku chcemy w ten sposób uczcić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii - tego dnia hucznie obchodzony jest tam dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Jest to też data symboliczna dla literatury, gdyż tego dnia zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Obecnie jest to międzynarodowe, doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej.

W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie