Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Witryna Projektów

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

W lutym, w ramach przypadającego na początek miesiąca Dzień Bezpiecznego Internetu, w wybranych filiach bibliotecznych (F 4, F 12 oraz F 53) odbędą się zajęcia poświęcone tej tematyce. Szczegóły poniżej.

DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Filia nr 4 (ul. Barnima 25)
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zaprosiliśmy do biblioteki dzieci ze Szkoły Podstawowej 69, aby porozmawiać o odpowiedzialnym korzystaniu z Internetu. W aktywnej formule o nazwie „Komnat Zagadek” dzieci przyswajały wiedzę potrzebną do rozważnego korzystania z Internetu. W czterech spotkaniach udział wzięło  81 osób. Postanowiliśmy przedstawić plusy i minusy wynikające z użytkowania systemu i sprzętu komputerowego. Chcieliśmy przestrzec przed nieroztropnym pobieraniem programów, a także „przed klikaniem” w nieznane linki i podejrzane załączniki. Mówiliśmy o zachowaniu swojej prywatności; szanowaniu siebie i innych; zachowaniu w tajemnicy ważnych haseł; przekazywaniu informacji o sobie tylko prawdziwym znajomym. A przede wszystkim o pamiętaniu, że wirtualna rzeczywistość jest tylko jedną z naszych  sfer działania i należy tam przebywać w rozsądnych ilościach.

Filia nr 12 (ul. Marcina 1)

20.02.2019 odbyły się zajęcia z okazji tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy 2a SSP1. Rozmawialiśmy o zagadnieniach dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci, m.in. o udostępnianiu swoich danych, kontakcie z obcymi, szanowaniu prywatności własnej i cudzej, netykiecie i zasadach dobrego zachowania w Internecie. W trakcie zajęć wykorzystane zostały wybrane filmy z projektu „Owce w sieci”.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska oraz Google Polska .

 




- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie