Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Nowe spojrzenie na chmury - Szymon Walczakiewicz

Witryna Kulturalna

Nowe spojrzenie na chmury - Szymon Walczakiewicz

Zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2), 4 grudnia 2018 (wtorek) o godzinie 18.00. na prelekcję audiowizualną mgr. Szymona Walczakiewicza, której tematem jest „Nowe spojrzenie na ‘stare’ chmury – zaktualizowany Międzynarodowy Atlas Chmur”.

„Chmury to po prostu cząsteczki kropel wody oraz-lub kryształków lodu unoszących się w powietrzu. Obserwowane są one od dawna. Jednak dopiero w 1896 r. w Paryżu przedstawiono klasyfikację chmur wraz z ich ilustracjami i fotografiami (pierwszy atlas chmur). W kolejnych latach (1975 i 1987 r.) atlas był uzupełniany o szczegółowe opisy i fotografie. W 2013 r. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) podjęła prace nad stworzeniem nowego Międzynarodowego Atlasu Chmur, rozszerzając go o chmury i zjawiska już istniejące, ale nie sklasyfikowane. Prezentacja nowego Międzynarodowego Atlasu Chmur przypadła na 23 marca 2017 roku".

Szymon Walczakiewicz – pracownik naukowy w Pracowni Klimatologii i Meteorologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Z zawodu meteorolog, synoptyk. Wśród wielu zainteresowań naukowych można wymienić w szczególności:
- groźne zjawiska atmosferyczne (burze, tornada, silny wiatr, opady gradu, intensywne opady deszczu);
- klimat lokalny Pomorza Zachodniego;
- prognozowanie pogody z uwzględnieniem ekstremalnych zdarzeń pogodowych.

Redaktor Biuletynu Meteorologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego (http://wnoz.usz.edu.pl/biuletyn-meteorologiczny.html) oraz opiekun stacji miejskiej w Szczecinie (http://wnoz.usz.edu.pl/miejska-stacja-meteorologiczna.html).

W kwietniu 2016 r. założył stronę poświęconą pogodzie i klimatowi woj. zachodniopomorskiego, która dostępna jest pod adresem: https://www.facebook.com/klimatzachodniopomorskie/.

Organizatorzy prelekcji: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Centrum Dydaktyczno-Badawcze Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, Fundacja Ścieżkami Pomorza. 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie