Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Kradzione. Wystawa

Witryna Kulturalna

Kradzione. Wystawa

Do końca października 2018 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) do oglądania wystawy grafik piórkiem Izabelli Rewcio do poematów Joanny Kulmowej "Kradzione".

Motto wystawy:

"...człowiek to złodziej,
kradnie obrazy oczami,
kradnie dźwięki ledwie zasłyszane,
a potem odchodzi na wieki wieków amen"


Joanna Kulmowa


Izabella Rewcio - absolwentka projektowania graficznego w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie na kierunku dekoracji wnętrz i wystaw. Rysowniczka, projektantka grafiki, animatorka kultury oraz nauczycielka przedmiotów artystycznych pracującą z osobami dorosłymi.

„Piórkiem i tuszem pracuję blisko 30 lat. W mojej twórczości można dopatrzeć się dwóch nurtów. Jednego z przeważającymi motywami roślinnymi, osadzonymi w odrealnionej rzeczywistości oraz drugiego, bardziej linearnego, u którego podstaw leży zarówno abstrakcja geometryczna, jak i wyobrażenie wielowymiarowych, alternatywnych rzeczywistości, z których można czerpać swoiste „nici” do tkania form poetyckich, wyrażanych nie słowem, a kreską.

Każda z  moich  prac  jest  w  jakiś  sposób  inspirowana  tekstem  literackim,  muzyką  i  naturą.”

Iza Rewcio

 
O wystawie KRADZIONE

Równo 20 lat temu zilustrowałam pięć poematów pani Joanny Kulmowej. Poezja i abstrakcja idą w parze. Chociaż w tym przypadku nie tak całkiem abstrakcja, bowiem w pracach sugerowałam konkretne przedstawienia. A to, że każdy odbiera je poprzez pryzmat własnych doświadczeń i lirykę pani Joanny, to już nie moja wina.

Nie zachowałam oryginalnych rysunków, ponieważ zostały złożone „na cztery” przez grafika komputerowego, który je skanował. Rzadko w padam w furię, ale wtedy w złości zniszczyłam rysunki.

W tym roku pani Joanna otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina, w tym roku skończyła 90 lat i niestety od nas odeszła. Chcąc oddać hołd znakomitej poetce postanowiłam odtworzyć prace, które tak bardzo się jej podobały. Powtarzała, że nie są zwykłymi rysunkami, tylko poezją zaklętą w kreskach. Te słowa są dla mnie balsamem na duszę w chwilach zwątpienia twórczego, za co serdecznie pani Joannie dziękuję. I choć później wiele razy słyszałam podobne opinie na temat mojej twórczości, to te wypowiedziane do mnie po raz pierwszy były najważniejsze.

Prace zostały odtworzone, ale nie skopiowane. Okazało się, że nie jestem w stanie skopiować sama siebie. Na starą kanwę naniosłam nową materię. Mój warsztat ma o 20 lat doświadczenia więcej. I powiem, że bardzo się cieszę z widocznej różnicy.Również w tym roku Liceum Plastyczne w Szczecinie, którego jestem absolwentką, obchodzi swoje 70 urodziny. Zostałam poproszona o wzięcie udziału w obchodach i zrealizowanie ekspozycji moich prac. Pomyślałam, że to dobry moment na „Kradzione”, bo tak też wystawę chcę nazwać, zgodnie z tytułem książki, jaka ukazała się dwie dekady temu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie