Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Henryk Bereza i jego Alfabetyczność

Witryna Kulturalna

Henryk Bereza i jego Alfabetyczność

Zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) 29 października 2018 (poniedziałek), o godz. 18.00, na spotkanie osnute wokół książki autorstwa Henryka Berezy „Alfabetyczność. Teksty o literaturze i życiu”. Książka ukazała się w tym roku w wydawnictwie PIW, z inicjatywy, w wyborze i pod redakcją Pawła Orła. Będzie on jednym z rozmówców, wraz z prof. Andrzejem Skrendo, historykiem i teoretykiem literatury. Dyskusję poprowadzi dr hab. Piotr Krupiński.

Henryk Bereza  był jednym z najważniejszych krytyków literackich w Polsce w XX wieku. W sposób istotny wpłynął na obraz literatury powojennej, do końca życia (zmarł w 2012) pozostając niepokornym i niezależnym opiniotwórcą, sprzeciwiającym się politycznym i akademickim wpływom. Ukształtował i opisał nurt, zwany „chłopskim”, potem – wraz z napływem nowego pokolenia pisarzy – tzw. prozę „rewolucji artystycznej”. Jako niebywale wrażliwy czytelnik towarzyszył słowu pisanemu, książkom i ich autorom do końca swego życia. Niejednokrotnie też szokował swoimi ocenami. Bohdan Zadura, w dniu pogrzebu, powiedział: „Przez sześćdziesiąt lat Henryk był czymś najlepszym, co mogło – a przecież nie musiało – przydarzyć się całej młodej polskiej literaturze”.

Książka „Alfabetyczność” jest swoistym kompendium, przedstawiającym szerokość pracy krytycznej Henryka Berezy, która z czasem ewoluowała w samodzielną twórczość literacką. Jest dowodem na to, że można oddać się literaturze całym sobą, niezależnie od konsekwencji, z czystej miłości do słowa. Jest również swoistym dziennikiem zmian, które zachodziły w literaturze polskiej powojennej do czasów najnowszych. Teksty Berezy działają ożywczo, uderza ich żarliwość, która sprawia, że choć wszystko przemija, to literatura jawi się jako coś, czemu warto poświęcać życie. 

Zapraszamy do ProMediów. Wstęp wolny.

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie