Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Spotkanie autorskie z Izabelą Degórską

Witryna Kulturalna

Spotkanie autorskie z Izabelą Degórską

11 września 2018 (wtorek) zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) o godz. 18.00 na spotkanie z Izabelą Degórską i jej ostatnią książką – „Internat”. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau.

Izabela Degórska jest szczecinianką, autorką powieści, scenariuszy, dramatów i bajek. Zadebiutowała w 2002 roku „Bajką o szczęściu”, obecnie jedną z najczęściej wystawianych w Polsce współczesnych sztuk teatralnych dla dzieci. W 2008 roku ukazała się jej pierwsza powieść pt. „Najwyższa pora na miłość”. Niedługo potem nawiązała współpracę jako scenarzystka (scenariusze teatralne, filmowe i telewizyjne). W latach 2009-2010 pisała dialogi do serialu KLAN (60 odcinków).

W jej dorobku są między innymi cykl powieści o wampirzycy Milenie („Pamięć krwi”, „Krew to nie wszystko”) powieść obyczajowa z elementem romansowym „Najwyższa pora na miłość” oraz książki dla dzieci („Bajka o szczęściu”, „Bajka o wróżce Brudasówce”).

Z zawodu jest dziennikarką, w latach 1998-2008 zrealizowała ponad pół tysiąca reportaży i felietonów telewizyjnych dla Polsatu, TVP 2 i TVP3, TVN24, RTL7 oraz Orange Sport. Wyreżyserowała film dokumentalny „Azyl dla ptaków”, robiła teledyski, filmy promocyjne i edukacyjne oraz pracowała jako lektor przy udźwiękowianiu reportaży i filmów promocyjnych. Współpracowała z Polskim Radiem Szczecin oraz z prasą.

O książce „Internat”
Wiktoria, studentka socjologii, ze zdziwieniem obserwuje fascynację młodych dziewcząt starą powieścią Internat, której czytelniczki tworzą subkulturę – przebierają się za bohaterki, spotykają na zlotach, są aktywne w mediach społecznościowych. Wiktoria postanawia napisać na ten temat pracę magisterską, a jako rzetelna studentka chce zacząć od poznania treści Internatu.

Niestety, odkąd wzięła do rąk egzemplarz książki, jest uwięziona w powieściowym świecie, w ciele powszechnie nielubianej szesnastoletniej Anny Wolf. Szkołę z internatem otacza nieprzepuszczalna bariera, piętra i ludzie czasami znikają, a wszystkie zdarzenia powtarzają się w rocznej pętli. Kiedy Wiktoria odkrywa tajemnicę zaginionych wcześniej czytelniczek, jest już pewna, że ucieczka z Internatu to kwestia życia lub śmierci.

"Internat bez głównej bohaterki działał jak źle naoliwiony mechanizm. Lekcje przebiegały według starego schematu, ale nikt na nich nie uważał. Nauczyciele tracili zainteresowanie nauczaniem już po odczytaniu listy obecności, pustaki się nie odzywały, postacie trzecioplanowe mechanicznie odtwarzały dialogi z książki, a te „zasiedlone” łatwo poddawały się upodobaniom i temperamentowi ożywiających je dusz. Zuta Szemiotówna nie zaklęła ani razu, Mici Horn, jedna z najlepszych uczennic w szkole, bezczelnie poszła na wagary i spędziła cały dzień w parku, a Katia Trocka poruszała się z zadziwiającym wdziękiem, jakby nagle ubyło jej kilogramów. Nawet mnie poszło całkiem nieźle, skoro podczas gimnastyki nie rzuciłam grubasce żadnej złośliwej uwagi."

 

Informacja Administratora Danych

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie