Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Szczecińskie wtorki. Kultura śmierci

Witryna Kulturalna

Szczecińskie wtorki. Kultura śmierci

14 listopada 2017 o godz. 17.00 zapraszamy do ProMediów na kolejną gorącą dyskusję z cyklu „Szczecińskie wtorki”. Spotkanie nosi tytuł: "Gdy śmierć mówi o żywych i umarłych. O poszukiwaniach tożsamości w śmierci". W trakcie spotkania porozmawiamy na temat podejścia do śmierci w kulturze, ale także o jej biologicznych aspektach. Nasza dyskusja skupi się na zagadnieniach związanych z etyką badań nad zmarłymi z przeszłości, zasadnością ekshumacji, ale również przypadkami rabowania grobów itp. Zastanowimy się, jaki wpływ mają te wydarzenia na żywych, ale również na zmarłych. Wyjaśnienia tych zjawisk poszukiwać będziemy w ludzkiej historii, psychice i przede wszystkim kulturze.
Czym jest miejsce, w którym mieszkamy, co nas, mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego, łączy, na ile ważna jest dla nas historia miejsca (co z niej jest ważne), na ile teraźniejszość i projekty przyszłości? Pytań o lokalną i regionalną tożsamość można by stawiać więcej. Chcemy je stawiać i szukać na nie odpowiedzi podczas Szczecińskich Wtorków, organizowanych z inicjatywy Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, do którego dołączyli Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie i „Kurier Szczeciński”.

W rozmowie będą uczestniczyli:
Krzysztof Kowalski, dyrektor działu archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie,
dr hab. Iwona Teul z Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej PUM,
dr n. m. Andrzej Ossowski, kierownik Katedry Genetyki Sądowej PUM, pionier w badaniach miejsc spoczynku z czasów II Wojny,
dr Marta Chmiel-Chrzanowska, Katedra Archeologii Instytutu historii i Stosunków Międzynarodowych US


Dyskusje są poprzedzane artykułami w „Kurierze Szczecińskim”, pisanymi przez pracowników Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US.

Zapraszamy do uczestnictwa w dyskusji. Wstęp wolny.

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie