Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Wojna w komiksowych kadrach

Witryna Kulturalna

Wojna w komiksowych kadrach

1 września 2017 obchodzimy 78. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Z tej okazji zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład poświęcony komiksowi o tej tematyce. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Wykład poprowadzi Krzysztof  Lichtblau.Autorzy komiksów od wielu lat podejmują w swojej twórczości tematykę wykraczającą poza rozrywkowość.

Druga wojna światowa jest jednym z częściej pojawiających się zagadnień, zarówno w komiksie polskim, jak i światowym. Już w okresie PRL-u pojawiały się komiksy opisujące wydarzenia lat 1939-1945, jednak były one przesiąknięte propagandą radziecką. Za przełom uznawany jest amerykański komiks Maus Arta Spiegelmana, który ukazał się w Polsce w roku 2001 (ponad dekadę po premierze oryginalnego wydania).

Obecnie komiks dotyczący drugiej wojny światowej rozwija się w wielu kierunkach. Począwszy od artystycznych interpretacji, np. w Achtung Zelig! Krzysztofa Gawronkiewicza, po edukacyjne komiksy poświęcone żołnierzom wyklętym, które wydaje IPN. Dodatkowo osobne miejsce należy się komiksom poświęconym Powstaniu Warszawskiemu i Holocaustowi.

Po wykładzie, o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie dyskusyjnego klubu komiksowego „Taktownie O Komiksie”, podczas którego porozmawiamy o komiksach o drugiej wojnie światowej. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się do dyskusji.

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Sekretarz redakcji kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”. Jest redaktorem czasopisma „Zeszyty Komiksowe”.  Publikował m. in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach”, „Tyglu Kultury” i „Inter-”. Wiceprezes Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.




- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie