Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Rowerem na Ural. Agnieszka Martinka i jej książka – w ProMediach

Witryna Kulturalna

Rowerem na Ural. Agnieszka Martinka i jej książka – w ProMediach

Zapraszamy na spotkanie autorskie, połączone z prezentacją multimedialną, z Agnieszką Martinką, autorką książki „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki", które odbędzie się 30 czerwca 2017 (piątek), o godz. 18.00, w siedzibie ProMediów (al. Wojska Polskiego 2). 

 

Książka jest nieszablonową, niemieszczącą się w ramach podręcznika historii opowieścią, łączącą w sobie elementy pamiętnika, reportażu, książki podróżniczej, eseju i powieści historycznej. Barwna, wzruszająca, prawdziwa i piękna, poparta relacjami świadków przeszłości historia, powstała dla ocalenia od zapomnienia. Nie sposób pozostać wobec niej obojętnym.

 

Autorka opowiada o kilkunastoletnim harcerzu, druhu Zdzisiu, który nie zdając sobie sprawy z realiów politycznych i rygorów wojennych, w jakich znalazła się Polska, postanawia śladami swego starszego sąsiada, przedrzeć się przez zieloną granicę na Węgry, gdzie – jak słyszał – rekrutowali do wojska polskiego we Francji. Młodemu chłopakowi udało się przepłynąć wpław przez San, odejść nawet od biegnącej na linii Sanu granicy między Generalną Gubernią a Związkiem Radzieckim, ale zatrzymany został przez pograniczników sowieckich i trafił najpierw do aresztu w Lesku, a potem do więzienia w Samborze jako „szpion”. Potem zaczęła się jego tułaczka, a po  wojnie, jako partyzant AK, wywieziony został na Ural, do Połowinki, kopalni węgla kamiennego nr 4. Agnieszka pojechała na rowerze jego śladami. Zdążyła pokazać ojcu fotografie z wyprawy, opowiedzieć mu przygody… nie zdążyła już napisać z nim książki, a taki był plan.

 

W rezultacie „Połowinka...” jest hołdem, który złożyła swemu ojcu, Zdzisławowi Martince (1927-2007), znanemu lekarzowi z Tomaszowa Lubelskiego. W książce zostały wykorzystane jego prywatne zapiski, opisy wydarzeń politycznych rozgrywających się w latach 1939-1958, opisy przygód z czasów, gdy był młodym chłopcem, potem młodzieńcem i dorosłym mężczyzną, oraz informacje z publikacji, które ukazywały się w ukazującego się w miejscowym periodyku „ReWizje Tomaszowskie”. Autorka przytacza też teksty z cyklu „Ja, deportowany”, które ukazywały się w latach 1997-1998.

 

Nad wątkami retrospektywnych opowieści nadrzędną jest jednak relacja z podróży rowerami, która zaczęła się w Lublinie i przez Białystok, Wilno, Moskwę do Jekaterynburga – trwała półtora miesiąca! Od sierpnia do września 2006. Agnieszka Martinka ze znaną sobie swadą i emocjonalnością opowiada nam o przygodach, ludziach, pogodnych i deszczowych dniach, towarzyszących podczas pokonywania prawie 5000 km!

 

Agnieszka Martinka urodziła się w Tomaszowie Lubelskim w roku 1961. Absolwentka Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Podyplomowych Studiów Menedżerskich Polsko-Amerykańskiego Instytutu Zarządzania. Zawodowo, od wielu lat związana z branżą finansową. Z zamiłowania – podróżnik i fotograf. Pionierka wyprawy rowerowej wokół Jeziora Wiktorii w Afryce. Zdobywczyni Kilimandżaro i Kenii. Autorka reportaży i afrykańskiego dziennika podróży „Szybsza niż lew”. Wielokrotny gość programów telewizyjnych i radiowych. Laureatka kilku prestiżowych nagród. Dzięki „przejażdżce” rowerem przez Kenię, Tanzanię i Ugandę została pierwszą w Polsce laureatką nagrody Johnnie Walker KEEP WALKING AWARD „za pasje i odważne zrealizowanie marzenia”. Za wyprawę rowerową z dwójką towarzyszy na Ural, do miejsca zesłania jej Ojca, podczas IX Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „KOLOSY 2006” otrzymała wyróżnienie, a magazyn turystyczny „Podróże” przyznał jej tytuł Podróżnika Roku. O tej właśnie wyprawie jest książka „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki". 

 

Po spotkaniu będzie można u autorki kupić książkę. Trzeba zaznaczyć, że Agnieszka Martinka jest nie tylko autorką i wydawcą „Połowinki...”, ale i wyłącznym jej dystrybutorem.
Zapraszamy wszystkich chętnych i ciekawych. Książka jest adresowana do bardzo szerokiej rzeszy czytelników. Na pewno zainteresuje zwolenników wędrówek rowerowych po Polsce i świecie, a także miłośników historii najnowszej, losów Polaków w konfrontacji z wielką polityką. Jest bogato ilustrowana fotografiami obrazującymi wyprawę na Ural oraz trasę bieszczadzko-lwowską, a także archiwalnymi zdjęciami i dokumentami rodziny Martinków. Czyta się ją z duszą na ramieniu!

Zapraszamy!   

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie