Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Bracia Kulik. Opowieści z planu (spotkanie trzecie)

Witryna Kulturalna

Bracia Kulik. Opowieści z planu (spotkanie trzecie)

Zapraszamy 22 maja (poniedziałek) o godz. 18.00 do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na kolejne spotkanie z filmami braci Kulik. Tym razem będziemy mieli okazję obejrzeć film „Manfred Schatz – fascynacja ruchem”.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji, którą poprowadzi dr Teresa Joanna Andrzejewska. Wstęp wolny.

Manfred Schatz. Urodzony w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim w 1925 roku. Jego ojciec, malarz portrecista, zachęcał syna do rozwijania talentu plastycznego. Schatz skończył Liceum Plastyczne w Szczecinie i Akademię Sztuk Pięknych w Berlinie. W czasie wojny został wcielony do armii niemieckiej i wysłany na wschodni front, gdzie pojmany spędził ponad cztery lata w obozie jenieckim na terenie Rosji. Po wojnie poślubił swoją dawną miłość - Ilse - i zamieszkał w Meerbusch koło Düsseldorfu. Pejzaże Pomorza Zachodniego, za którymi tak bardzo tęsknił, stały się dla niego źródłem inspiracji. W czasie rekonwalescencji po przebytych w obozie chorobach, zaczął dokładnie obserwować zachowania zwierząt i to im poświęcił resztę swojej kariery.

Gdy obrazy Schatza pojawiły się na wystawach w 1953 roku, malarz natychmiastowo odniósł sukces, a prace sprzedawały się bardzo dobrze. Aby móc obserwować różne zwierzęta z bliska, artysta udawał się przez wiele lat na coroczne wyprawy do Laponii i Skandynawii. Tam szkicował swoje ulubione zwierzęta, w tym wilki. W latach 60-tych został uhonorowany wieloma nagrodami na międzynarodowych wystawach m.in. we Florencji i Düsseldorfie. W 1975 podczas Wystawy Malarskiej w Toronto, spośród 143 malarzy (żyjących i nieżyjących) Manfred Schatz został uznany za najbardziej znaczącego malarza dziko żyjących zwierząt.

Opublikował kilka książek i pomimo tego, iż w świecie sztuki uważany był za nieśmiałego i mówiącego jedynie po niemiecku, Schatz aż do swojej śmierci w 2004 roku nauczał amerykańskich stypendystów podczas letnich kursów w swoim studiu w Meerbusch. Obrazy Schatza były wystawiane w kilkunastu wielkich miastach Ameryki i Europy. Zorganizowano także wystawę w Pekinie, a w czterech muzeach Stanów Zjednoczonych znajdują się stałe ekspozycje jego dzieł.

Michał Kulik (pracownik Akademii Sztuki w Szczecinie, od 1996 producent i współscenarzysta filmów dokumentalnych, jest także fotografem oraz autorem opracowań naukowych).

Paweł Kulik (jego zainteresowanie filmem zaczęło się od współpracy ze szczecińskimi malarzami, z którymi tworzył tzw. video-arty; pierwszy samodzielny video-art pt. „Dwa” reprezentował polski film krótkometrażowy na festiwalu Videofest w Berlinie w 1994).

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Fundacją Ścieżkami Pomorza.