Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale:

Baltic Neopolis Orchestra

Już 22 kwietnia 2017 serdecznie polecamy koncert Baltic Neopolis Orchestra.
 

 

To będzie prawdziwa bitwa – na pięciolinii, na smyczki, na klucze wiolinowe, na nuty i pauzy. Zacznie się od baroku – i na baroku (ale specyficznie rozumianym) zakończy. W XVII wieku uwielbiano muzyczne ilustracje zgiełku bitewnego, wojennych fanfar, wystrzałów armatnich, szczęku broni białej, tętentu końskich kopyt, warkotu werbli. Takim utworem jest Battalia Heinricha Ignaza Bibera. Po niej – zupełnie inny pojedynek, wewnętrzny, skupiony na emocjach i związany z życiowymi perypetiami Dmitrija Szostakowicza, toczącego przez większą część życia boje z nieprzychylną władzą totalitarną. Koncert zakończą specyficzne zmagania romantycznego kompozytora z muzyką barokową, na którą postanowił wystylizować swój utwór, czyli Suita z czasów Holberga Edvarda Griega.

 

Program:
Heinrich Ignaz Biber Battallia á 10
Dimitrij Szostakowicz Symfonia Kameralna op. 110A
Johan Svendsen Romans na skrzypce i orkiestrę op. 26
Edvard Grieg Suita z czasów Holberga op. 40

Artyści: 
Terje Tønnesen (Oslo Philharmonic Orchestra) - skrzypce (koncertmistrz)
Baltic Neopolis Orchestra

Terje Tønnesen – urodził się w 1955 roku w Oslo. Pierwsze skrzypce otrzymał od dziadka (skrzypka amatora), który także zaprowadził przyszłego muzyka na pierwsze lekcje w szkole muzycznej. Wygrał pierwszą nagrodę w konkursie skrzypcowym w Lausanne, w Szwajcarii. W wieku 17 lat podczas debiutu na auli uniwersyteckiej zrobił ogromne wrażenie zarówno na widowni, jak i krytykach. Przez następne 5 lat studiował z Maxem Rostalem w Bernie. W 1977 r. był współtwórcą Norwegian Chamber Orchestra, której był też dyrektorem artystycznym. W 1983 r. został pierwszym koncertmistrzem Oslo Philharmonic Orchestra. Jest także honorowym liderem Camerata Nordica, gdzie grywał z wieloma legendarnymi muzykami, m.in. wiolonczelistą Mstislavem Rostropovichem. Dzięki jego pracy, z niezliczonymi występami solo, zarówno z własną, jak i innymi orkiestrami, a także z wieloma nagraniami i nagrodami, osiągnął wyjątkową pozycję na scenie norweskiej. W 2015 r. został kawalerem orderu św. Olafa za swój wkład w muzykę. Terje Tønnesen komponuje także muzykę do przedstawień  teatralnych i chętnie współpracuje z muzykami innych gatunków muzycznych, choć  najlepiej czuje się w repertuarze klasycznym.

Wielcy Koncertmistrzowie to cykl koncertów zainaugurowany przez Baltic Neopolis Orchestrę we wrześniu 2010 roku w TRAFO Trafostacji Sztuki. Jest to najbardziej prestiżowy cykl artystyczny Orkiestry. Do tej pory Orkiestrze towarzyszyli m.in.: Daniel Stabrawa, Vasko Vassilev, Daniel Rowland, Carmine Lauri, Bartosz Bryła, Jan Stanienda, Anna Staśkiewicz czy Marat Bisengaliev. Od 2013 roku gościem każdego koncertu jest wybitny koncertmistrz. 

Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 25 zł (uczniowie, studenci, seniorzy powyżej 60 roku życia) są do nabycia na stronie www.bilety.fm, w TRAFOstacji Sztuki, ul. Św. Ducha 4 w Szczecinie oraz Szczecińskim Inkubatorze Kultury, al. Wojska Polskiego 90, pok. 17.

Więcej informacji: www.balticneopolis.pl