Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Spotkanie z Martą Wiktorią Kaszubowską

Witryna Kulturalna

Spotkanie z Martą Wiktorią Kaszubowską

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Kultura na Prawobrzeżu" z Martą Wiktorią Kaszubowską i jej nową książką „Brakujące ogniwo”, które odbędzie się 16 lutego (czwartek) o godz. 18.00 w filii bibliotecznej nr 48 (ul. Rydla 93). Spotkanie poprowadzi Anna Dąbkowska, dziennikarka portalu „Kobieca Sprawa”. z cyklu „Kultura na Prawobrzeżu"

To już druga powieść szczecińskiej autorki, doktorantki filozofii indyjskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. Echa jej zainteresowań kulturami Dalekiego Wschodu i statusem kobiet w krajach orientalnych odnaleźć można w obu książkach.

Pierwsza, „Zapach tytoniu”, opowiada o Zuzie, która jest bibliotekarką mieszkającą w Szczecinie. W jej życiu nie ma miejsca na nieprzewidywalność, codzienność dzieli między pracę, spotkania z Filipem i czytanie książek. Rutyna niszczy w Zuzie kreatywność literacką: od dłuższego czasu nie napisała nic sensownego, a kiedyś przecież poświęcała tworzeniu każdą wolną chwilę. Nawet ulubiona przez nią kultura indyjska nie osładza gorzkiej świadomości wypalenia. Nagle otwiera się przed nią inny świat kiedy poznaje Igora.

„Brakujące ogniwo” to książka opowiadająca o Eulalii „Lalce” Zamojskiej, która w ciągu dnia świetnie odnajduje się w korporacyjnej rzeczywistości, a wieczorami ostro imprezuje i od niechcenia łamie męskie serca. Tylko nieliczni wiedzą, że pod maską przebojowej, wyzwolonej dziewczyny skrywa osobisty dramat. Lalka diametralnie różni się od delikatnej i wycofanej Zuzy z „Zapachu tytoniu”. Jest pewna siebie, nastawiona na sukces i samorealizację.

Tak o książce mówi autorka: „Była dla mnie znacznie większym wyzwaniem niż „Zapach tytoniu”. W ‘Brakującym ogniwie’ zawarłam, oprócz wątku obyczajowego, także elementy sensacyjne. Pisząc tę powieść czułam się jak figura szachowa – wiedziałam, że wystarczy jeden fałszywy ruch, naciągnięcie faktów, nieprawdopodobny splot okoliczności, by przegrać i zamienić fabułę w nieprawdziwą opowiastkę. Sądząc po pozytywnych reakcjach czytelników, udało mi się uniknąć banału”.

Również w „Brakującym ogniwie” nie zabrakło kultury indyjskiej, która staje się swoistym talizmanem twórczości Kaszubowskiej. Drugim talizmanem jest rodzinny Szczecin. W swoich książkach pisarka oddaje koloryt miasta; pisze o miejscach, w których spędza czas. Czytelnik odbywa więc wycieczkę po Szczecinie: pije kawę w Starbucks, uczestniczy w tandemach językowych w Piwnicy Kany, spędza czas w Uroczysku, czy próbuje wegetariańskich specjałów w Green Way. Ma również okazję odwiedzić aulę Wydziału Humanistycznego, zasłodzić się deserem gulab jamun w Bombaju, czy wziąć udział w wykładzie motywacyjnym w Hali Opery.

„Kultura na Prawobrzeżu” to cykl spotkań z kulturą, zainicjowany z myślą o mieszkańcach Prawobrzeża. To już kolejne spotkanie, każde odbywać się będzie na innym osiedlu szczecińskiego Prawobrzeża. Podczas wieczorów zapraszamy do rozmowy ze znanymi i lubianymi artystami. W dobrej, kulturalnej atmosferze łączymy i integrujemy mieszkańców. Obok integracji naszym celem jest nade wszystko kulturalna rozrywka na wysokim poziomie.

W związku z kameralnym charakterem wydarzenia ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy więc o potwierdzenie obecności drogą mailową na adres: redakcja@kobiecasprawa.pl

Spotkanie współorganizowane z portalem „Kobieca Sprawa”.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie