Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Promocja nowej książki – Slaska i Rembas

Witryna Kulturalna

Promocja nowej książki – Slaska i Rembas

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2), które poświęcone będzie polskim grobom w Berlinie i niemieckim – w Szczecinie. Taka jest tematyka książki „Nie umarłem” („Ich bin nicht tot”), bogato udokumentowanego fotografiami albumu, którego autorami są: Ewa Maria Slaska i Michał Rembas. O książce, nekropoliach i związanych z miejscami pochówku historiach opowiedzą autorzy podczas spotkania, które rozpocznie się o godz. 18.00, 16 lutego 2017 (czwartek).

Książka jest bezpośrednim efektem wystawy przygotowanej przez dwie mieszkające w Berlinie Polki (Ewa Maria Slaska i Anna Kuzio), prezentowanej przez kilka tygodni na terenie cmentarza, w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg (rok 2013), a potem w Arkadach Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Michał Rembas, jako specjalista m.in. od architektury cmentarnej i lokalnej historii, włączył się w projekt na etapie prac na publikacją książkową.

Ewa Maria Slaska - dziennikarka, pisarka, publicystka i blogerka. W 1985 roku wyemigrowała z Polski i uzyskała status uchodźcy politycznego w Niemczech. Jest autorką m.in. następujących książek: „Portret z ametystem” (Gdańsk, 1981), „Dochodzenie” (Paryż, 1985), „Piękne dni w Visby” (Warszawa, 2006). Od roku 2006 jest zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Stadtepartner Stettin e.V (od roku 2015 - przewodnicząca). Jest archeolożką i od wielu lat interesuje się problematyką grobów i cmentarzy.

Michał Rembas – dobrze znany naszym Czytelnikom dziennikarz, publicysta i pasjonat, znawca artefaktów miejskiej architektury. Oprócz materiałów dziennikarskich poświęconych Pomorzu i Polsce, opublikował relacje z podróży do Gruzji, Grecji, Rumunii, Niemiec, Czech, na Litwę, Cypr, Węgry i Ukrainę. Jego reportaże trafiły do polskiej edycji „National Geographic”. Napisał między innymi: „Nekropolie” (2009), „Dąbie - Prawobrzeże Wielkiego Szczecina” (2010). „Bitwa o Szczecin” (2015).

 




- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie