Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Klub Zaczytanego Malucha 2018

Witryna Projektów

Klub Zaczytanego Malucha 2018

Wraz z początkiem 2018 roku, zapraszamy na kolejną edycję Klubu Zaczytanego Malucha. Nie chcąc zawieść oczekiwań stałych bywalców Klubu oraz z nadzieją na przywitanie nowych uczestników, będziemy kontynuować comiesięczne spotkania poświęcone prezentowaniu nowości książkowych z literatury dla najmłodszych. Staramy się zachęcić dzieci do słuchania i oglądania książek oraz organizować dla nich różnorodne zabawy związane z książką. Począwszy od stycznia, w każdą ostatnią sobotę kolejnego miesiąca, o godz. 11.00, zapraszamy dzieci (w wieku 3-5 lat) wraz z opiekunami do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2).

Nowy  Rok i zaczynamy nowy cykl spotkań w Klubie Zaczytanego Malucha. Kto nie był, niech żałuje. Przyszli "starzy" klubowicze ale pojawiło się też sporo nowych twarzy.

Przychodzi taki okres w życiu dziecka, że zaczyna się bać potworów i smoków. Lęki te wynikają z jego bujnej wyobraźni, która podsuwa mu obrazy straszliwych potworów, czarownic, złodziei, duchów ukrytych pod łóżkiem i strachów schowanych w szafach. A co by było gdyby dało się polubić takie potwory i może wcale nie są one takie straszne? Dzieci posłuchały więc bajki „Potrzebuję mojego potwora” napisanej przez Amandę Noll. Książka opowiada o chłopcu, którego jego własny potwór wybrał się na ryby, a on bez niego nie potrafi zasnąć. Ale te inne potwory wcale nie są straszne.
Co dalej się działo wiedzą tylko Ci, którzy tę książkę wysłuchali. Aby potwory nie wydawały się takie groźne ich dialogi zostały zmienione przy pomocy modulatora głosu, czyli aplikacji która zmienia w zabawny sposób głos. Przeczytana została też książka Jodi Moore „Gdy smok się wprowadza”. Tej samej autorki jest też książka „Gdy smok się wprowadza ponownie”. Wszystkie trzy książki „Potrzebuję mojego potwora”, „Gdy smok się wprowadza”, „Gdy smok się wprowadza ponownie” łączy osoba ilustratora, Howarda McWilliam’a. Ilustruje książki dla dzieci, ale jest też karykaturzystą. Tworzy karykatury znanych osób ze świata polityki i kultury. Książka „Potrzebuję mojego potwora” zdobyła w Stanach nagrodę sześciu młodych czytelników i została przekształcona w film krótkometrażowy przez Uniwersytet Colorado w Denver. Film dostępny pod linkiem http://www.ucdenver.edu/schools/cam/Pages/default.aspx. 

Dodatkową atrakcją była gra w „Potwory do szafy” oraz malowanie buziek przez panią Kasię. Pojawiły się motylki, tygryski i inne malunki na buziach i rękach dzieci.

Na kolejne spotkanie zapraszamy dzieci wraz z opiekunami 24 lutego 2018 (sobota), o godz. 11.00. Wstęp wolny.

Nasz Klub cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, kontynuujemy zatem comiesięczne spotkania poświęcone prezentowaniu nowości książkowych z literatury dla najmłodszych. Na spotkaniach wspólnie czytamy ciekawe książki, a zabawy, konkursy z nagrodami i niespodzianki czekają na stałych i nowych Czytelników. Klub Zaczytanego Malucha rozwija w dzieciach umiejętność słuchania ze zrozumieniem, zainteresowanie książkami, integruje z innymi dziećmi w podobnym wieku oraz oferuje zabawy związane z książkami. 

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

RELACJE ROK 2017

Spotkanie mikołajkowe [16 grudnia 2017]
16 grudnia o godzinie 11.00 odbyło się ostatnie spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha w 2017 roku. Były to zajęcie pełne atrakcji i zabaw. Specjalnym gościem była Elza z „Krainy Lodu”, która poprowadziła całe spotkanie. Tematyką były zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Dzieci miały za zadanie narysować Mikołaja oraz wymarzony prezent. Nie zabrakło też wspólnego układania puzzli i czytania świątecznych opowieści.
Na zakończenie zajęć odbyło się podsumowanie roku - każde dziecko podchodziło ze swoją legitymacją klubową i za aktywne uczestnictwo w zajęciach w ciągu roku dostało książkową niespodziankę. Klub Zaczytanego Malucha ma już stałe grono uczestników - na 16 dzieci aż 15 z nich było stałymi bywalcami. 

Pierwsze spotkanie [28 stycznia 2017]
Pierwsze spotkanie drugiej edycji Klubu Zaczytanego Malucha bardzo licznie odwiedzili młodzi czytelnicy wraz z opiekunami, z czego bardzo jesteśmy niezmiernie dumni. Spotkanie poświęcone było pomaganiu w domu, do czego zachęcał nas bóbr Kastor, który między innymi piecze ciasta i hoduje na oknie fasolkę. Książeczki z tej serii uczą samodzielności i pomysłowości. Opowieści te są jednocześnie bajką napisaną prostym językiem zrozumiałym dla dzieci, ale zawierają dużo praktycznych porad, co potrzebne jest np. do pieczenia ciasta i jakie czynności należy po kolei wykonać. Na końcu książki znajduje się też przepis na takie samo ciasto jakie upiekł Kastor. Autorem tych książek jest szwedzki pisarz Lars Klinting i na polskim rynku znajdują się takie tytuły przetłumaczone na język polski, jak „Kastor piecze”, „Kastor szyje”, „Kastor sadzi fasolkę”, „Kastor majsterkuje”.

Z książek znajdujących się w ofercie filii bibliotecznej nr 54 zostały pokazane takie tytuły jak: „Kowboj Kuba i nieznośne kury” (Eva Muszynski), „Spacerkiem przez rok” (Małgorzata Strzałkowska, wierszyki dla najmłodszych), „Odlot. Odjechany wszechświat” (il. Diana Karpowicz), „Liczymy na spacerze: matematyka na każdą pogodę” (Emma Adbage), „Co kryje morze” (il. Aina Bestard, książka która pokazuje swoje tajemnice dopiero gdy spojrzy się przez okienka w kolorze zielonym, czerwonym i niebieskim), „Podróż dookoła świata” (Nikola Kucharska, rozkładana książka w formie komiksu o dwóch grupach podróżników).

Nie zabrakło też zabaw dla najmłodszych w naśladowanie czynności, które kojarzą się z pracami porządkowymi w domu, takimi jak, nakrywanie stołu, zamiatanie. Potem dzieci zrobiły własną papierową pizzę i dodały do niej własne składniki. Na koniec przeszliśmy do konkursów. Pierwszy był bieg z pizzą, a drugi konkurs polegał na zareklamowaniu własnej pizzy. Zwycięzca każdego z konkursów dostał nagrodę książkową.

Drugie spotkanie [25 lutego 2017]
Tematyką drugiego spotkania Klubu Zaczytanego Malucha były warzywa i owoce. Prowadząca przeczytała licznie zgromadzonej grupie Maluchów dwie książeczki wprowadzające w świat warzyw, owoców i potraw. Pierwsza z nich to „Alfabet owocowo - warzywny”, a druga nosi tytuł "Atlas smaku”. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w zgadywanki. Na koniec przeprowadzony został konkurs - dzieci miały za zadanie narysować (lub napisać, jeżeli już umiały) na kartkach jak najwięcej warzyw i owoców. Jury składające się z rodziców wybrało pięć osób, które w nagrodę dostały książeczki.

Nowością w Klubie Zaczytanego Malucha są dzienniczki, które każdy uczestnik spotkania dostaje w celu zaznaczenia obecności.
Dla najbardziej systematycznych Maluchów, z największą liczbą zaznaczonych obecności na spotkaniach, obiecujemy na koniec roku nagrody książkowe. 

Poniżej zdjęcia z lutowego spotkania: 

Trzecie spotkanie [25 marca 2017]
Tematyką marcowych zajęć były zwierzęta - duże, małe, dzikie i domowe. W świat zwierząt małych czytelników wprowadziły książeczki- „Galeria dzikich zwierząt”, „Kto prowadzi”, „Jesteś słodki, kotku”, „Dlaczego oczy kota świecą w nocy”, „Konik morski” oraz „Zwierzęta i zwierzątka”. Dzieci wysłuchały bajek i rozmawiały na ich temat z prowadzącą. Nie zabrakło też zgadywanek o zwierzątkach. Na koniec prowadząca zaznaczyła obecność w Książeczkach Klubu Zaczytanego Malucha u każdego dziecka i zaprosiła zebranych na kolejne spotkanie w kwietniu.

Czwarte spotkanie [29 kwietnia 2017]
29 kwietnia 2017 w filii bibliotecznej nr 54 „ProMedia” odbyło się czwarte spotkanie „Zaczytanego Malucha”. Zajęcia  gościnnie prowadziła pani Basia, która jest wolontariuszką ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Pani Basia zabrała wszystkie dzieci w świat bajek i wierszyków. Razem z Liskiem Fenkiem nasze Maluchy dowiedziały się, dlaczego warto znać swój adres oraz jaki jest numer alarmowy i kiedy należy na niego zadzwonić. Nie zabrakło też wspólnych zabaw. Na zakończenie dzieci dostały pieczątki w swoich książeczkach  „Zaczytanego Malucha” i mogły pożyczyć omawiane na zajęciach książeczki.

O Klubie Zaczytanego Malucha w 2016 roku można poczytać pod tym linkiem.