Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Klub Zaczytanego Malucha

Witryna Projektów

Klub Zaczytanego Malucha

2020 roku kontynuujemy spotkania Klubu Zaczytanego Malucha. Nie chcąc zawieść oczekiwań stałych bywalców Klubu oraz z nadzieją na przywitanie nowych uczestników, będziemy kontynuować comiesięczne spotkania poświęcone prezentowaniu nowości książkowych z literatury dla najmłodszych. Staramy się zachęcić dzieci do słuchania i oglądania książek oraz organizować dla nich różnorodne zabawy związane z książką. Począwszy od stycznia, w każdą ostatnią sobotę kolejnego miesiąca, o godz. 11.00, zapraszamy dzieci (w wieku 3-5 lat) wraz z opiekunami do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2). Wstęp wolny!

Najbliższe spotkanie – 28 marca 2010 (sobota) o godz. 11.00.
Spotkanie odwołane!
Zapraszamy dzieci (w wieku 3-5 lat) wraz z opiekunami do Sali Klubowej w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2).
Klub Zaczytanego Malucha rozwija w dzieciach umiejętność słuchania ze zrozumieniem, zainteresowanie książkami, integruje z innymi dziećmi w podobnym wieku oraz oferuje zabawy związane z książkami. Dla rodziców jest to możliwość zapoznania się z nowościami na rynku wydawniczym dzięki temu, że ProMedia jako pierwsze oferują nowości książkowe.
Zapraszamy wszystkie maluchy i ich opiekunów na spotkanie z książką, wspólne czytanie, gry i zabawy.
Wstęp wolny.

ARCHIWUM 2020

Przygody Edzia i jego przyjaciół
Za nami już drugie w tym roku spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha. Tym razem bohaterem naszej zabawy był Edzio, sympatyczny choć nieco nieśmiały wiewiórek. Na przygody Edzia i jego przyjaciół składa się już sześć tytułów autorstwa Astrid Desbordes, w tym „Edzio i tajemnica zupy” oraz „Urodziny Edzia”.
Obu tych historii wysłuchały dzieci podczas naszego sobotniego spotkania. Wspólnie szukaliśmy tajemnego składnika zupy ze wszystkiego, której przepis Edzio odnalazł w książce kucharskiej swojej babci. Wiele warzyw trafiło do garnka, nim Miś Antoni, Coś, myszki Polcia i Helcia, puchacz Jerzy i Edzio zrozumieli, co było najważniejszym elementem gotowania. W drugiej części spotkania towarzyszyliśmy wiewiórkowi w oczekiwaniu na świętowanie jego urodzin. Obie opowieści udowadniają, jak ważna jest przyjaźń, ale też uczą, jak być przyjacielem. Po wspólnym czytaniu dzieci z ochotą ozdobiły czapeczki urodzinowe pomponami i piórkami.
[29 lutego 2020]

Spotkanie pierwsze
Podczas styczniowego Klubu Zaczytanego Malucha uczestnicy, dzięki książce "Nie mrugaj", poznali sposoby, jak nie zasnąć. Z "Nie liż tej książki" dowiedzieli się też, co to są zarazki i dlaczego nie należy wkładać do buzi czegoś innego, niż jedzenie. Ponadto dzieci i ich opiekunowie mieli możliwości obejrzeć nowości książkowe i wypożyczyć je po spotkaniu. Ponieważ spotkanie odbyło się tuż przed Dniem Babci i Dziadka, po wspólnym czytaniu mali artyści przygotowali piękne laurki dla swoich babć i dziadków, do których wkleili wcześniej przygotowane wierszyki.
[18 stycznia 2020]


ARCHIWUM 2019

Spotkanie świąteczne
14 grudnia 2019 odbyło się spotkanie choinkowe podsumowujące mijający rok. Stali uczestnicy otrzymali świąteczne upominki. Zapraszamy w przyszłym roku!

Mama Mu
30 listopada 2019 zawitały do nas dzieci na wspólne czytanie. Słuchać było o czym, ponieważ została przedstawiona niezwykle ciekawa postać, jaką jest mama Mu. Mama Mu potrafi wszystko, np. jeździć na sankach i na rowerze, huśtać się na huśtawce, wspinać się po drzewach. Nie przeszkadza jej w tym zupełnie fakt, że jest... krową. W Klubie Zaczytanego Malucha została przeczytana jej najnowsza historia „Mama Mu na zjeżdżalni”, napisana przez Jujja Wieslander a ilustrowana przez Sven’a Nordqvist. Ilustrator ten jest znany z książek o Pettsonie i Findusie.
W „Mamie Mu na zjeżdżalni” nasza bohaterka będąc na pastwisku obok jeziora zauważyła zjeżdżalnię. Kiedy dzieci poszły do domu postanowiła ją wypróbować. Ale nadleciał pan Wrona, przyjaciel mamy Mu, i zaczął krytykować jej pomysł. Kto to widział krowę na zjeżdżalni, takich rzeczy się nie robi. Ale mama Mu nakłoniła go do pomocy przy wejściu na zjeżdżalnię. Kiedy zmachany pan Wrona leżał prawie bez tchu na piasku, główna bohaterka siedziała już na górze i wcale nie była taka skora do szybkiego zjazdu. Długo się wahała, bo i wysoko i ślisko, ale kiedy w końcu zjechała – zabawa okazała się przednia. Gorzej ze zjeżdżalnią, która się wygięła. Co tu robić? Pan Wrona poproszony o pomoc zaczął wymyślać szalone projekty. A w tym czasie mama Mu naprawiła zjeżdżalnię, bo „najważniejsze, żeby dzieci mogły się bawić”.
Potem zostały jeszcze dzieciom pokazane książeczki z dziurkami Hectora Dexet, „Domki”, „Rycerz na zamku”. W ramach wyposażania mysiego domku dzieci robiły malutkie dzbanki i wiaderka.

Październik 2019 
Mysi domek został ustawiony, ale tym razem nie opowieści o Samie i Juli nam towarzyszyły ale historia sprytnej myszki, która została porwana przez łasicę. Całą historię dzieci poznały dzięki książce Arnolda Lobel „Mysie przysmaki” w tłumaczeniu Wojciecha Manna. Autor ten jest znany z innej popularnej serii książek o Żabku i Ropuchu.
Pewna mała myszka została porwana przez łasicę, która chciała ugotować z niej zupę. Bohaterka powiedziała jednak, że zupę trzeba odpowiednio doprawić opowieściami, które ona opowie. Była opowieść o myszy, która próbowała pozbyć się z głowy gniazda os, o dwóch dużych kamieniach, które były ciekawe świata poza górą, na której leżały. Dużą radość u dzieci wywołało trzecie opowiadanie o świerszczach, które grały coraz głośniej i coraz liczniej pod oknem myszy, która próbowała zasnąć. Na koniec była historia o ciernistym krzewie, który uschnięty rósł w fotelu, ale podlany wypuścił pączki i obsypał się różami. Kiedy mysz skończyła opowiadać, kazała łasicy zebrać wszystkie rzeczy, które występowały w bajkach, takie jak gniazdo os i pozostałe rzeczy. Jak się zakończyła bajka, można się dowiedzieć wypożyczając tę książkę w naszych filiach. Kolejną książką, którą dzieci poznały to „Spacer z psem” Svena Nordqvist, znanego z książek o Pettsonie i Findusie. Tym razem to dzieci czytały, gdyż jest to książka obrazkowa i historię trzeba samemu opowiedzieć.

Potem było robienie małych książeczek na regał do mysiego domku. Regał był duży, więc dzieci narobiły dużo malutkich książeczek. Część mogły zabrać do domu. Dostały też książki „Zwierzyniec w pytaniach i odpowiedziach” wydane przez Pleciugę oraz zakładki. Było też trochę zabawy jak nasi klubowicze chodzili wyprostowani z książką na głowie. Dla każdego, kto spróbował, a nawet trochę przeszedł, była mała niespodzianka.

Cyrkowe przygody
Po wakacjach znowu spotkaliśmy się w ostatnią sobotę miesiąca, aby wspólnie czytać i bawić się.
Spotkaniu temu towarzyszyła książka „Mysi domek. Sam i Julia w cyrku”, autorstwa Kariny Schaapman.
Julia przeżywa swoją największą przygodę. Wraz z mamą wyrusza w podróż z cyrkiem, a wszystko za sprawą pewnego ogłoszenia. Kiedy do miasta przyjeżdża cyrk, Sam i Julia są bardzo ciekawi. Julia znajduje też kartkę z informacją, że cyrk poszukuje osób, które potrafią szyć i gotować. Od razu myśli o swojej mamie. Mama Juli po rozmowie z dyrektorem cyrku dostaje pracę. Sam i Julia dostają też bilety na przedstawienie cyrkowe. Następnego dnia Julia i jej mama wyruszają, żegnane przez mieszkańców. Julia poznaje podczas podróży cyrkowców, uczy się jak rozkładać namiot cyrkowy, pomaga sprzedawać słodycze podczas występów, uczy się akrobacji, oraz uczestniczy jako asystentka podczas występów. Czas powrotu wcale nie jest smutny, przecież czeka na nią przyjaciel Sam.
Dzieci po wysłuchaniu bajki zrobiły lwy i tygrysy z papieru, które potem występowały w cyrku i chodziły po piłce. Żonglowały jedną piłką mniejszą lub większą oraz uczyły się sztuczki, jak zaplątane ręce potrafią się magicznie rozplątać.
[28 września 2019]

Piraci i maszkarony
Statki, piraci i oczywiście Mysi Domek. Wszystko to czekało na naszych klubowiczów na sobotnim spotkaniu. Skoro wakacje się zaczęły, to wypadało je jakoś uczcić – i dlatego stanął ogromny statek piracki. A spotkanie poprowadziła dziewczyna pirat.
W serii książeczek o mysim domku jest taka część jak „Mysi domek: Sam i Julia w porcie”.  Obie myszki poznają port, statki, targ rybny i biorą udział w zawodach. Sam i Julia po szkole biegną do portu do dziadka Sama, który jest marynarzem. Dziadek oprowadza ich po swojej łodzi, prowadzi na targ rybny gdzie kosztują morskich przysmaków oraz opowiada o wyścigu łodzi maszkaronów. „Maszka–co?” pytają Sam i Julia. Myszkom ciężko przychodzi wymówienie tak trudnego słowa i jeszcze wiele razy pomylą się przy jego wymawianiu. Dzieci są oczywiście zainteresowane wyścigiem i postanawiają się na niego zapisać. Budują własną łódź. Muszą też zdobyć skrzynkę kukurydzy, ponieważ jedną z zasad jest przewiezienie suchych ziaren aż do linii mety. Jak się zakończy wyścig można dowiedzieć się wypożyczając książkę w naszych filiach bibliotecznych.
Nasi mali goście też zrobili własne łodzie. Z kolorowego bloku technicznego wycięli kadłub, przykleili sterownię, komin, okna i statki były gotowe do drogi. Potem była niespodzianka i każdy mógł się przebrać za pirata. Założyć pirackie buty i czapkę, i zrobić sobie zdjęcie w statku. A nawet znaleźć tam skarb. Wykorzystane też zostały przy robieniu zdjęć akcesoria do fotobudki.
Życzę wszystkim udanych wakacji i spotykamy się ponownie we wrześniu.
[29 czerwca 2019]

Turlututu przybywa
Na majowym spotkaniu powitał dzieci kosmiczny stworek Turlututu wymyślony i narysowany przez francuskiego autora i ilustratora książek dla dzieci Hervé Tullet. Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka tego autora „Turlututu w krainie Ogra”. Tak jak i w poprzednich przygodach Turlututu, tak i teraz wyruszamy w interaktywną podróż z bohaterem. Książki te bowiem wyróżniają się tym, że nie tyle służą do czytania co do zabawy. Trzeba bowiem naciskać, przekręcać, przechodzić labirynty, skradać się po cichu, każda strona kryje w sobie jakiś dialog z czytelnikiem. Potem dzieci bawiły się też z wcześniej wydaną książką „Turlututu. A kuku to ja”. Były podróże na biegun i pustynię, mieszanie kolorów, czarowanie i szukanie Turlututu. Do zabawy zostali również włączeni rodzice. W części warsztatowej dzieci wykleiły plasteliną postać naszego bohatera. Po słodkim poczęstunku maluchy obejrzały jeszcze książki tego samego autora, takie jak: „Duży czy mały”, „Już jadę” oraz „Super tata” dostały zakładki do książek oraz zostały zaproszone na kolejne spotkanie.
[25 maja 2019]

Skarpetki powracają
Już przybyły, już są. A czy wiecie o co chodzi? Już Wam mówię. Chodzi o najnowszą książkę Justyny Bednarek o skarpetkach, czyli „Banda Czarnej Frotté: skarpetki powracają”. Dwie poprzednie części przygód zwykłych, ale jak się potem okaże wcale nie takich zwykłych skarpetek cieszyły się dużą popularnością. Bardzo więc się cieszymy na najnowszą książkę pisarki.
O ile w poprzednich częściach każdy rozdział był poświęcony jednej z dziecięciu skarpetek o tyle w trzeciej jest 20 rozdziałów o przygodach Czarnej Frotte, która podróżując zbiera bandę. Jest to banda nie byle jaka. Jest tu Pinkerton, który okaże się detektywem z poprzedniej części oraz Blady Niko, który okaże się bratem innej znanej skarpetki. A wszystko zaczyna się od tego, że mama małej Be zaczyna porządki w worku z pojedynczymi skarpetkami i innymi nieużywanymi rzeczami. Kiedy już, już ma złapać Czarną Frotte ta ucieka przez dziurę pod pralką. Wędrując krętym korytarzem trafia za zapachem frytek do kuchni tawerny. Akurat kucharz porywa patelnię pełną pachnących frytek i gdzieś z nimi śpieszy. Skarpetka rusza za nim i trafia na statek. W ostatniej chwili łapiąc garść frytek chowa się przed kapitanem. I tak oto zaczyna się jej morska podróż na statku. Potem okaże się, że jest to statek piracki. Co było dalej, nie powiem, ale zachęcam do przeczytania.
Dzieci też zrobiły własne skarpetki, przy pomocy nożyczek i papieru. I tak oto powstała nasza własna banda. Banda Zaczytanego Malucha. A na zakończenie spotkania na dzieci czekała rozrywka w postaci rzutu skarpetką do pralki.
[27 kwietnia 2019]

Spotkanie z teatrem
Czasem nie trzeba iść do teatru, bo teatr może przyjść do nas. Tak właśnie się stało w Klubie Zaczytanego Malucha, podczas spotkania, które miało miejsce 30 marca 2019. Całe spotkanie kręciło się właśnie wokół teatru i książki napisanej przez Karinę Schaapman „Mysi domek. Sam i Julia w teatrze”.
Nasi mali goście wysłuchali bajki o tym jak Sam i Julia byli w teatrze. Sam przygotowywał się do występów w grze na trąbce, która miała być akompaniamentem dla tańczącej Elli. Na przedstawienie przyszli wszyscy sąsiedzi, kolejka do kasy była długa. Na środku sali znajdowała się scena zasłonięta kurtyną, naprzeciwko fotele, a po bokach balkony dla widzów. Gdy światła zgasły zaczęły się występy. Samowi i Elli wszystko wyszło mimo ich zdenerwowania występami na scenie przed dużą publicznością. Wszystkie elementy teatru były ręcznie wykonane przez autorkę na potrzeby książki.
Do teatru trzeba się elegancko ubrać, dlatego dziewczynki zrobiły papierowe kołnierzyki bogato zdobione a chłopcy czarne krawaty w różne wzorki. Tak wystrojone dzieci usiadły na dywanie, bo za chwilę miał się zacząć teatrzyk kamishibai. Rozległ się pierwszy dzwonek, drugi, światła zgasły (naprawdę) i zaczęło się przedstawienie pt. „Legenda o Skarbniku”. Była to najsłynniejsza legenda o duchu wszystkich kopalń – Skarbniku, który pomagał wszystkim, którzy są w niedoli. Mały chłopiec otrzymał pomoc od Skarbnika a w zamian za swoją uczciwość, nie musiał się już troszczyć, że zabraknie jedzenia dla niego i jego rodziny. Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca z karty z obrazami i tekstem wkładane do specjalnej drewnianej obudowy – sceny.
Na koniec klubowicze otrzymali pieczątki do swoich książeczek.
Dodatkowym wydarzeniem, które towarzyszyło temu spotkaniu było kręcenie materiałów do filmu, który będzie promował bibliotekę.
[30 marca 2019]

Wiewiórki i wróbel
Lutowe spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha jak zawsze przyciągnęło wielbicieli słuchania opowieści i bajek. Oto czego dzieci wysłuchały: „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić” Rachel Bright oraz „Wróbel co oćwierkał sąsiadów” Pan Poeta.
Mieszkała w lesie wiewiórka zwana Beztroskim Cyrylem, która całe lato spędziła na zabawie lecz gdy przyszła późna jesień odkryła, że nie ma co jeść. Na szczęście Cyryl znalazł ostatnią szyszunię, problem w tym, że zauważył ją też Skrzętny Błażej. Obydwie wiewiórki ruszyły do szyszki a kiedy ta spadła ruszyły w pogoń za nią. Zaczął się emocjonujący i pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji pościg. Kiedy Cyryl i Błażej z trudem uratowali się z niebezpieczeństwa odkryli, że dla małej szyszki omal nie stracili życia. Odtąd już nigdy nie spierali się o jedzenie ale się nim dzielili.
Dzięki książeczce o „Wróblu co oćwierkał sąsiadów” dzieci poznają jakie odgłosy wydają różne ptaki. Wróbel bowiem każdemu zwraca uwagę, każdy mu przeszkadza a na drzewie mieszkają różne ptaki: słowik, dzięcioł, kruk, sowa, kukułki. Wreszcie sroka zwraca mu uwagę, że drzewko jest wspólne i każdy może śpiewać tu o każdej porze.
Dzieci po czytaniu obejrzały sobie jeszcze raz przeczytane książeczki oraz dwie inne. Były to „Tęsknota” Magdaleny Grucy o lisku Fenku oraz „O Zofii, co zbierała kolory”.
Druga część spotkania upłynęła na tworzeniu mebli do mysiego domku, który zaczął powstawać w styczniu. Dzieci oklejały kolorowym papierem pudełka i tworzyły szafy, szafki, komody.
[23 lutego 2019]

Mysi Domek
Styczniowe spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha zostało poświęcone serii książek o Mysim Domku. Spośród nich przeczytane zostały „Mysi domek. Sam i Julia” oraz „Mysi domek. Sam i Julia w lunaparku”, autorstwa Kariny Schaapman.
Bohaterami książek są dwie myszki, chłopiec Sam i dziewczynka Julia. Wędrując po mysim domku odkrywają jego sekrety. Mysi Domek został stworzony przez autorkę z kartonowych pudeł i papier mâché oraz z wykorzystaniem najprzeróżniejszych rzeczy takich jak patyczki po lodach, koraliki. Do dekoracji ścian posłużyły kawałki tapet oraz tkaniny. Książka zaskakuje bogactwem detali, takich jak miniaturowe naczynia, butelki z płynem do mycia naczyń, malutkie ciasteczka, sitka do przesiewania mąki. Książki z tej serii cieszyły się tak wielką popularnością, że autorka założyła w 2015 roku Studio Schaapman, które zajmuje się prowadzeniem strony, budowaniem dekoracji, robieniem filmów.
Szczegóły można znaleźć na ich stronie internetowej http://www.themousemansion.com/
Dzieci wysłuchały opowiadań o tym jak Sam i Julia robili naleśniki, mieli przygodę z robieniem prania. Julia poznała trojaczki, które narodziły się Samowi. Z drugiej książeczki uczestnicy spotkania dowiedzieli się że lunapark to inaczej wesołe miasteczko oraz wysłuchali opowiadania o jeździe przez myszki super szybką kolejką górską.
Na tym spotkaniu został rozpoczęty projekt Mysi Domek w ProMediach. Dzieci będą na spotkaniach wyposażać domek Na pierwszym tym roku spotkaniu, powstały pokoje, które zostały wytapetowane.
[26 stycznia 2019]
 

ARCHIWUM 2018

To już święta lada dzień
Spotkanie 15 grudnia 2018
Nadszedł grudzień, a w związku z tym ostatnie spotkanie w 2018 roku. Było wesoło, były zabawy i były prezenty. Najwierniejsi klubowicze zostali wyróżnieni a nowi powitani.
Dzieci zapoznały się z książkami o Malwince i jej lwie, Napisała je Helen Stephens. Malwinka jest bardzo odważna i kiedy lew pojawił się u niej na podwórku, nic a nic się go nie bała. Zaprosiła go do domu i tu pojawił się problem,  bo mama bardzo bała się lwów. Trzeba więc go było schować,  ale kiedy nikt nie widzi można się z nim było świetnie bawić. Nadeszła jednak taka chwila, że mama znalazła lwa. Zwierzak uciekł i schował się na cokole z kamiennymi lwami. Dzięki temu jednak wypatrzył jak złodzieje ukradli ulubione świeczniki burmistrza. Lew skoczył i zatrzymał rabusiów. Już teraz nikt z mieszkańców, a zwłaszcza mama, nie musieli się go bać, bo okazało się, że to bardzo pomocny i uczynny lew. W drugiej przeczytanej bajce nikt się już nie bał lwa, ale nauczycielka w szkole nie pozwalała przyprowadzać lwa do szkoły. Zwierzak próbował się chować za tablicą i w pianie, ale na próżno, pani Holandia zawsze go wypatrzyła i wygoniła. Pewnego dnia jednak po odprowadzeniu Malwinki do szkoły położył się na dachu autobusu szkolnego. Jakie było jego zdziwienie kiedy obudził go wiatr w grzywie. Autobus pędził do muzeum z lwem na dachu. W muzeum zwierzak chował się w najróżniejsze schowki. Nasi słuchacze, też odkrywali jego kryjówki. Malwinka w końcu go znalazła i zamieniła w egipską mumię. Przebranie jednak zostało odkryte i lew został wypędzony. W drodze powrotnej do szkoły przed autobusem przewróciło się drzewo i wtedy lew zaproponował,  że zawiezie wszystkich na swoim grzebiecie. Pani nauczycielka przekonała się wtedy do niego i powiedziała, że jest bardzo miły.
Potem zaproponowałam dzieciom zabawę w poszukiwanie prezentów. Po sali zostały rozmieszczone zagadki, które zostały pochowane do książeczek, pudełek od płyt. Nawiązaniem był escape room, ale zamiast klucza były prezenty. Dzieci zaczęły od puzzli. Kiedy je ułożyły musiały znaleźć na wydzielonym terenie biblioteki przestawioną postać. Tam była kolejna zagadka a potem kolejna i kolejna  Znalazła się też zagadka rysowana. Finałem było wylosowanie numerków z nagrodami.
Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały świątecznej książeczki Jane Chapman „Czy to już święta”.

Książki Przyjazna Łapka
W listopadowym spotkaniu dzieci i rodziców w Klubie Zaczytanego Malucha poświęciliśmy czas serii książek Przyjazna Łapka, którymi zachwycają się dzieci i rodzice na całym świecie. Książki te zdobywają liczne nagrody, najlepsze nagrody oraz zajmują szczyty list bestsellerów. Są pięknie wydawane, bogato ilustrowane i dzięki temu kuszą dzieci. Poruszają też problemy tolerancji, poczucia inności, samotności. Wydawane są przez wydawnictwo Amber.
Na spotkaniu została przeczytana książka „Słoniątko Trąbiątko w przedszkolu” autorstwa Sharon Rentta oraz „Za dużo marchewek” Katy Hudson.
W pierwszej książce niebieski słonik wraz z przyjaciółmi chodzi do przedszkola, razem się z nimi bawi. Pojawia się jednak nowy kolega Szympansiątko Wesolątko i swoimi sztuczkami: żonglowaniem, chodzeniem na rękach, jeżdżeniem na wrotkach, wiszeniem na gałęzi wszystkim imponuje. Był najlepszy we wszystkim i Słoniątko poczuło się zapomniane i nielubiane. Zaczęło dokuczać małpce aż dostało karę, pobyt w samotności z dala od przyjaciół. Znalazł się jednak ktoś kto go lubił i uważał, że jest najlepszy, najlepszy w byciu przyjacielem. Okazało się nim Szympansiątko Wesolątko.
W drugiej książce poznajemy zabawną historię pewnego królika, który kochał marchewki. Kochał je tak bardzo że stale musiał je zbierać i gromadzić w swojej norce. Ale miłość była wielka a norka za mała. Dlatego postanowił ruszyć na poszukiwanie nowego domku. Oczywiście on i jego marchewki. Postanowił zamieszkać w żółwim domku, potem w ptasim gnieździe, w dziupli wiewiórki, w domu bobra. Wszystkie okazały się za małe a na dodatek królik je popsuł. Jedyny ocalałym domkiem okazał się jego własny. Wtedy wpadł na pomysł, że marchewki nie są do gromadzenia tylko do jedzenia i postanowił zrobić ucztę marchewkową dla przyjaciół.
Dzieci bawiły się też w poszukiwanie słonia w książce „Gdzie jest słoń”, obejrzały książkę „O czym myślisz” Przemysława Wechterowicza, oraz „Gdy przychodzi wieczór” projekt, tekst i il. Gabriele Clima.
Żeby nasi uczestnicy nie zapomnieli o uroczym słoniku, na warsztatach zrobili niebieskiego słonia z rozwijaną trąbę. Rodzice zostali poinformowani o wciąż jeszcze trwającej akcji „Mała książka, wielki człowiek”. A wszyscy zostali zaproszeni na kolejne spotkanie, które odbędzie się 15 grudnia.
 

Spotkanie 27 października 2018
W bibliotece o krowie Matyldzie
W październiku w bibliotece ProMedia spotkały się maluchy, które bardzo lubią słuchać bajek. Przyszły wraz z rodzicami aby wspólnie poznać nowe bajki, które specjalnie dla nich zostały przygotowane.
Na tą okazję została przygotowana dla nich najnowsza książka o popularnej krowie Matyldzie pod tytułem „Krowa Matylda nie chce się kąpać”, autorstwa Alexandra Steffensmeier’a. Zwierzęta z zagrody pobrudziły się podczas zabawy na polu. Pora więc na kąpiel. Krowa Matylda nie miała jednak zamiaru się kąpać. Pani gospodyni musiała się sporo namęczyć i wykazać dużym sprytem aby nakłonić krowę Matyldę do kąpieli. Kiedy jej się to w końcu udało, wpadły obydwie w pułapkę zastawioną wcześniej przez gospodynię i znów się ubrudziły.
Drugą przeczytaną książeczką była wydana w 2016 roku „Krowa Matylda szuka skarbu”. Matylda znalazła kawałek papieru, który według niej wyglądał na mapę (jak się na końcu okaże, był to oderwany kawałek kartonowego pudełka) i postanowiła razem z kurami, kozą i świnką znaleźć skarb. Trop prowadził do ogródka warzywnego, cóż było robić, trzeba było kopać. Choć to pewnie nie spodoba się gospodyni. Poleciały w górę marchewki, pietruszki, kapusta. Skarb się znalazł, choć pewnie nie taki jakiego spodziewała się krowa Matylda, był to bowiem dziurawy garnek. Gospodyni o dziwo ucieszyła się z tego znaleziska, gdyż był jej potrzebny do specjalnej konstrukcji nawadniającej ogródek. A z jarzyn powstała zupa.
Ostatnią książeczką była „Krowa Matylda nie może zasnąć”, wydana w 2013 roku. gdy nasza bohaterka, nie mogąc zasnąć, obudziła całe gospodarstwo, po czym zasnęła nieświadoma zamieszania jakie spowodowała.
Nasi klubowicze brali też udział w jesiennych warsztatach. Dzieci przyozdobiły kolorowymi liśćmi z papieru specjalnie przygotowane drzewko oraz zrobiły piękne rybki z liści mniejszych i większych, które często można spotkać na jesiennym spacerze.
 

Nasz Klub cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, kontynuujemy zatem comiesięczne spotkania poświęcone prezentowaniu nowości książkowych z literatury dla najmłodszych. Na spotkaniach wspólnie czytamy ciekawe książki, a zabawy, konkursy z nagrodami i niespodzianki czekają na stałych i nowych Czytelników. Klub Zaczytanego Malucha rozwija w dzieciach umiejętność słuchania ze zrozumieniem, zainteresowanie książkami, integruje z innymi dziećmi w podobnym wieku oraz oferuje zabawy związane z książkami. 

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Przygody skarpetek [29 września 2018]
Po wakacyjnej przerwie powrócił Klub Zaczytanego Malucha. W ostatnią sobotę miesiąca odbyło się spotkanie poświęcone skarpetkom. A wszystko to za sprawą książki pani Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, z ilustracjami Daniela de Latour.
Jak pokazuje życie skarpetki często się gubią, stąd pomysł na napisanie takiej książki. Każdy się pewnie nie raz o tym przekonał, szukając rano skarpetek albo próbując połączyć je w pary. Jak się dowiadujemy z książki skarpetki wcale nie gubią się pod łóżkiem ani w kątach, one prowadzą bardzo ciekawe życie. Uciekając z kosza na brudną bieliznę przeżywają fantastyczne przygody. Pierwsza część tak się spodobała, ze powstała druga część o losach skarpetek zatytułowana „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”.
Na spotkaniu zostały przeczytane dwa opowiadania. Pierwsze o skarpetce szarej, która została mysią mamą, babcią a potem prababcią oraz o skarpetce siódmej, "która popłynęła okrętem do Hilo – jednak wróciła i zaczęła wszystko do początku".
Na sali pojawiła się niespodzianka w postaci pralki, oczywiście nie takiej prawdziwej, ale wykonanej z kartonu, do której dzieci mogły wrzucać skarpetki. Nasi klubowicze dostali też do rozwiązania zagadkę polegającą na połączeniu w pary skarpetki oraz do pokolorowania rysunek skarpetki. Dzieci,  które były po raz pierwszy dostały książeczki na zbieranie naklejek.
Rodzice zostali zapoznani z akcją „Mała książka – wielki człowiek”.

Trzecie spotkanie [21 marca 2018]
Marcowe spotkanie w Klubie Zaczytanego Malucha rozpoczęło się od ważnej rozmowy z okazji zbliżającego się Dnia Książki. Na początku prowadząca pytała dzieci co to jest książka, czym się różni książka dla dzieci od książki dla dorosłych i czy mają swoją ulubioną. Następnie na podstawie prezentacji wyjaśniła, jak powstają książki.
Kolejnym punktem spotkania była prezentacja przygotowanych dla nich książek m.in. „Pucio i ćwiczenia z mówienia”, „Nasze ciało”, „Paluszkowa wyprawa”, „Miasteczko z bajki” oraz książki z serii Lego.
Po wspólnych zabawach z literackimi postaciami, każde dziecko dostało kartkę, na której miało namalować swojego ulubionego bohatera albo namalować okładkę książki, którą chciałoby przeczytać. 
Na końcu zajęć odbyło się podpisywanie książeczek „Zaczytanego Malucha”. 

Drugie spotkanie [24 lutego 2018]
24 lutego w ProMediach odbyły się drugie w tym roku kalendarzowym zajęcia dla dzieci w Klubie Zaczytanego Malucha.
Prowadząca zaczęła od przedstawienia nowości książkowych dostępnych w naszej bibliotece i zaznajomiła dzieci z niezwykłą historią małego króliczka i jego przyjaciółki opisaną w książce Juliana Gougha „Królik i Misia”. W lutym i marcu w filii odbywają się zajęcia dla dzieci dotyczące komputera i internetu. Również na Zaczytanym Maluchu prowadząca porozmawiała z uczestnikami na ten temat, zapytała się o możliwości internetu i zagrożenia, dostosowując pytania i odpowiedzi do najmłodszych uczestników spotkania. Nie zabrakło też, tak lubianego przez dzieci, wspólnego rysowania obrazków.
Tradycyjnie na zakończenie odbyło się zaznaczenie obecności w książeczkach dzieci (dzienniczki Zaczytanego Malucha) i zaproszenie na kolejne spotkanie w kwietniu. 

Pierwsze spotkanie [27 stycznia 2018]
Nowy  Rok i zaczynamy nowy cykl spotkań w Klubie Zaczytanego Malucha. Kto nie był, niech żałuje. Przyszli "starzy" klubowicze ale pojawiło się też sporo nowych twarzy.
Przychodzi taki okres w życiu dziecka, że zaczyna się bać potworów i smoków. Lęki te wynikają z jego bujnej wyobraźni, która podsuwa mu obrazy straszliwych potworów, czarownic, złodziei, duchów ukrytych pod łóżkiem i strachów schowanych w szafach. A co by było gdyby dało się polubić takie potwory i może wcale nie są one takie straszne? Dzieci posłuchały więc bajki „Potrzebuję mojego potwora” napisanej przez Amandę Noll. Książka opowiada o chłopcu, którego jego własny potwór wybrał się na ryby, a on bez niego nie potrafi zasnąć. Ale te inne potwory wcale nie są straszne.

Co dalej się działo wiedzą tylko Ci, którzy tę książkę wysłuchali. Aby potwory nie wydawały się takie groźne ich dialogi zostały zmienione przy pomocy modulatora głosu, czyli aplikacji która zmienia w zabawny sposób głos. Przeczytana została też książka Jodi Moore „Gdy smok się wprowadza”. Tej samej autorki jest też książka „Gdy smok się wprowadza ponownie”. Wszystkie trzy książki „Potrzebuję mojego potwora”, „Gdy smok się wprowadza”, „Gdy smok się wprowadza ponownie” łączy osoba ilustratora, Howarda McWilliam’a. Ilustruje książki dla dzieci, ale jest też karykaturzystą. Tworzy karykatury znanych osób ze świata polityki i kultury. Książka „Potrzebuję mojego potwora” zdobyła w Stanach nagrodę sześciu młodych czytelników i została przekształcona w film krótkometrażowy przez Uniwersytet Colorado w Denver. Film dostępny pod linkiem http://www.ucdenver.edu/schools/cam/Pages/default.aspx. 

Dodatkową atrakcją była gra w „Potwory do szafy” oraz malowanie buziek przez panią Kasię. Pojawiły się motylki, tygryski i inne malunki na buziach i rękach dzieci.

RELACJE ROK 2017

Spotkanie mikołajkowe [16 grudnia 2017]
16 grudnia o godzinie 11.00 odbyło się ostatnie spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha w 2017 roku. Były to zajęcie pełne atrakcji i zabaw. Specjalnym gościem była Elza z „Krainy Lodu”, która poprowadziła całe spotkanie. Tematyką były zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Dzieci miały za zadanie narysować Mikołaja oraz wymarzony prezent. Nie zabrakło też wspólnego układania puzzli i czytania świątecznych opowieści.
Na zakończenie zajęć odbyło się podsumowanie roku - każde dziecko podchodziło ze swoją legitymacją klubową i za aktywne uczestnictwo w zajęciach w ciągu roku dostało książkową niespodziankę. Klub Zaczytanego Malucha ma już stałe grono uczestników - na 16 dzieci aż 15 z nich było stałymi bywalcami. 

Pierwsze spotkanie [28 stycznia 2017]
Pierwsze spotkanie drugiej edycji Klubu Zaczytanego Malucha bardzo licznie odwiedzili młodzi czytelnicy wraz z opiekunami, z czego bardzo jesteśmy niezmiernie dumni. Spotkanie poświęcone było pomaganiu w domu, do czego zachęcał nas bóbr Kastor, który między innymi piecze ciasta i hoduje na oknie fasolkę. Książeczki z tej serii uczą samodzielności i pomysłowości. Opowieści te są jednocześnie bajką napisaną prostym językiem zrozumiałym dla dzieci, ale zawierają dużo praktycznych porad, co potrzebne jest np. do pieczenia ciasta i jakie czynności należy po kolei wykonać. Na końcu książki znajduje się też przepis na takie samo ciasto jakie upiekł Kastor. Autorem tych książek jest szwedzki pisarz Lars Klinting i na polskim rynku znajdują się takie tytuły przetłumaczone na język polski, jak „Kastor piecze”, „Kastor szyje”, „Kastor sadzi fasolkę”, „Kastor majsterkuje”.

Z książek znajdujących się w ofercie filii bibliotecznej nr 54 zostały pokazane takie tytuły jak: „Kowboj Kuba i nieznośne kury” (Eva Muszynski), „Spacerkiem przez rok” (Małgorzata Strzałkowska, wierszyki dla najmłodszych), „Odlot. Odjechany wszechświat” (il. Diana Karpowicz), „Liczymy na spacerze: matematyka na każdą pogodę” (Emma Adbage), „Co kryje morze” (il. Aina Bestard, książka która pokazuje swoje tajemnice dopiero gdy spojrzy się przez okienka w kolorze zielonym, czerwonym i niebieskim), „Podróż dookoła świata” (Nikola Kucharska, rozkładana książka w formie komiksu o dwóch grupach podróżników).

Nie zabrakło też zabaw dla najmłodszych w naśladowanie czynności, które kojarzą się z pracami porządkowymi w domu, takimi jak, nakrywanie stołu, zamiatanie. Potem dzieci zrobiły własną papierową pizzę i dodały do niej własne składniki. Na koniec przeszliśmy do konkursów. Pierwszy był bieg z pizzą, a drugi konkurs polegał na zareklamowaniu własnej pizzy. Zwycięzca każdego z konkursów dostał nagrodę książkową.

Drugie spotkanie [25 lutego 2017]
Tematyką drugiego spotkania Klubu Zaczytanego Malucha były warzywa i owoce. Prowadząca przeczytała licznie zgromadzonej grupie Maluchów dwie książeczki wprowadzające w świat warzyw, owoców i potraw. Pierwsza z nich to „Alfabet owocowo - warzywny”, a druga nosi tytuł "Atlas smaku”. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w zgadywanki. Na koniec przeprowadzony został konkurs - dzieci miały za zadanie narysować (lub napisać, jeżeli już umiały) na kartkach jak najwięcej warzyw i owoców. Jury składające się z rodziców wybrało pięć osób, które w nagrodę dostały książeczki.

Nowością w Klubie Zaczytanego Malucha są dzienniczki, które każdy uczestnik spotkania dostaje w celu zaznaczenia obecności.
Dla najbardziej systematycznych Maluchów, z największą liczbą zaznaczonych obecności na spotkaniach, obiecujemy na koniec roku nagrody książkowe. 

Poniżej zdjęcia z lutowego spotkania: 

Trzecie spotkanie [25 marca 2017]
Tematyką marcowych zajęć były zwierzęta - duże, małe, dzikie i domowe. W świat zwierząt małych czytelników wprowadziły książeczki- „Galeria dzikich zwierząt”, „Kto prowadzi”, „Jesteś słodki, kotku”, „Dlaczego oczy kota świecą w nocy”, „Konik morski” oraz „Zwierzęta i zwierzątka”. Dzieci wysłuchały bajek i rozmawiały na ich temat z prowadzącą. Nie zabrakło też zgadywanek o zwierzątkach. Na koniec prowadząca zaznaczyła obecność w Książeczkach Klubu Zaczytanego Malucha u każdego dziecka i zaprosiła zebranych na kolejne spotkanie w kwietniu.

Czwarte spotkanie [29 kwietnia 2017]
29 kwietnia 2017 w filii bibliotecznej nr 54 „ProMedia” odbyło się czwarte spotkanie „Zaczytanego Malucha”. Zajęcia  gościnnie prowadziła pani Basia, która jest wolontariuszką ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Pani Basia zabrała wszystkie dzieci w świat bajek i wierszyków. Razem z Liskiem Fenkiem nasze Maluchy dowiedziały się, dlaczego warto znać swój adres oraz jaki jest numer alarmowy i kiedy należy na niego zadzwonić. Nie zabrakło też wspólnych zabaw. Na zakończenie dzieci dostały pieczątki w swoich książeczkach  „Zaczytanego Malucha” i mogły pożyczyć omawiane na zajęciach książeczki.

O Klubie Zaczytanego Malucha w 2016 roku można poczytać pod tym linkiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARCHIWUM 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie