Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » EkoPaka w naszej bibliotece

Witryna Projektów

EkoPaka w naszej bibliotece

Program „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” to ogólnopolski projekt edukacji ekologicznej, skierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i realizowany poprzez zajęcia w bibliotekach publicznych. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie jako jedna z dwóch bibliotek w Województwie Zachodniopomorskim zakwalifikowała się do tego programu. W całej Polsce udało się to się 50 bibliotekom z aplikujących 370.
Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg biblioteki pokazują zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. „EkoPaka” pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta. 

Miejska Biblioteka Publiczna planuje przeprowadzenie serii zajęć ekologicznych na szeroką skalę. Nie ogranicza się do zrealizowania dwóch obowiązkowych zajęć, wynikających z przystąpienia do programu, ale planuje zajęcia począwszy od wakacji, aż do końca nadchodzącego roku szkolnego. 

Druga EkoPaka już jest w naszej bibliotece! Tym razem mali ekolodzy poznają recykling tworzyw sztucznych
To, co potocznie nazywamy plastikiem, w rzeczywistości jest grupą rozmaitych tworzyw sztucznych. Dzięki programowi EkoPaka realizowanemu w naszej bibliotece, najmłodsi ekolodzy odkryją jak powstają tworzywa, jakie opakowania są z nich produkowane, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych oraz jak poddać je recyklingowi.
Temat jest tym ważniejszy, że tworzywa sztuczne wykorzystywane są nie­mal w każdej dziedzinie, od gospodarstw domowych poprzez transport i sport, aż po medycynę. Światowa produkcja tych surowców jeszcze ni­gdy nie była tak wysoka – 288 milionów ton rocznie. Popularność ta ma również ciemną stronę – produkcja pierwotna tworzyw sztucznych pochłania ogromne ilości surowców kopalnych, przede wszystkim gazu ziemnego, węgla i ropy naftowej. Recykling tworzyw sztucznych pomaga ograniczyć negatywny wpływ na środowisko – trzeba to uświadamiać już dzieciom, bo to ich nawyki będą kształtować świat.
W ramach zajęć edukacyjnych na temat tworzyw sztucznych, program EkoPaka zachęca do odpowiedzialnych zachowań konsumenckich, zachęcając na przykład do przemyślanych zakupów. W przypadku przedmiotów z tworzyw sztucznych warto sprawdzić, czy są trwałe (daje to możliwość przekazania ich dalej, nawet przez pokolenia) oraz uniwersalne (tzn. czy mogą służyć wielu osobom, są kompatybilne z innymi produktami, które już masz.
Nasza biblioteka jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do naszej biblioteki docierają pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom, za pierwszym razem tematem było drewno, teraz tworzywa sztuczne. Dotychczas EkoPaka dotarła do blisko 3 tys. dzieci w całej Polsce, w czym swój udział ma także nasza biblioteka!
Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku: www.facebook.com/EkoPaka

Zajęcia zrealizowane:

Temat: papier:
12 i 16 grudnia 2016 w filii bibliotecznej nr 46, ul. Nad Odrą 26
1, 8, 15 oraz 22 lipca 2016 w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, ul. Ks. Anastazji 27/2

Temat: drewno:
8-12 lutego 2016 w filii bibliotecznej nr 29, ul. Kresowa 1
1-5 lutego 2016 w filii bibliotecznej nr 4, ul. Barnima 25


Temat: tworzywa sztuczne:
8-12 lutego 2016 w filii bibliotecznej nr 4, ul. Barnima 25
1-5 lutego 2016 w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, ul. Ks. Anastazji 27/2
 

W styczniu 2016 r. w filii bibliotecznej nr 12, ul. Marcina 1 odbyły się trzy spotkania w ramach projektu EkoPaka. Tym razem rozmawialiśmy z uczniami klas pierwszych szkoły podstawowej o tym, czym jest to, co potocznie nazywamy plastikiem, czyli tworzywa sztuczne; skąd biorą się i czym się charakteryzują jako surowiec, jakie jest zastosowanie tworzyw sztucznych, jakie są sposoby na ich powtórne wykorzystanie itp. Do zajęć wykorzystany został zestaw EkoPaka: tworzywo sztuczne, a Klocki Lego w nim zawarte pozwoliły nam uczyć się przez zabawę.​ Galerie zdjęć do obejrzenia: 
https://goo.gl/photos/ZEqDWrZymk3XU1y17
https://goo.gl/photos/WoRre9ZE6tYs1hgs7
https://goo.gl/photos/RJ9NV6Q3TLtjiaRQ8Zajęcia zrealizowane w 2015 roku

Grudzień 2015 w filii bibliotecznej nr 46, ul. Nad Odrą 26.

W październiku w filii bibliotecznej nr 12 odbyły się trzy spotkania w ramach projektu EkoPaka. Na spotkaniach tych rozmawialiśmy z uczniami klas pierwszych szkoły podstawowej o tym, czym jest i skąd się bierze drewno, czy łatwo je uzyskać, do czego jest wykorzystywane, jakie drewniane przedmioty znamy, czy należy je szanować itp. Do zajęć wykorzystany został zestaw EkoPaka: drewno, a materiały pomocnicze i drewniane zabawki w nim zawarte pozwoliły nam uczyć się przez zabawę.

W ramach projektu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” w filii bibliotecznej nr 46 odbyły się 3 warsztaty dla dzieci. Tematem przewodnim zajęć było drewno. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać nie tylko rodzaje drewna, jego zastosowanie ale i również miały okazję, sprawdzić w praktyce jak można się bawić dzięki przedmiotom wykonanym z drewna. Film z przebiegu zajęć można zobaczyć pod tym linkiem.

Filia dla dzieci nr 9 MBP w Szczecinie przy ul. Ks. Anastazji 27/2 zorganizowała cztery spotkania wakacyjne dla dzieci pod hasłem "PRZYJACIEL Z MOJEJ BAJKI”. Był to wakacyjny cykl spotkań literacko - edukacyjnych o tematyce ekologicznej. Naszym przyjacielem został bohater książki Emilii Dziubińskiej „Draka Ekonieboraka”. Tytułowy Ekonieborak to człowiek, który za nic ma środowisko. Jedyne, o co dba, to własna wygoda i spełnianie swoich zachcianek. Ekonieborak nie segreguje śmieci.  Nie wyrzuca ich nawet do śmietnika, ale spuszcza je w toalecie. Poznaliśmy wszystkie ekologiczne grzechy Ekonieboraka. Są one poważne i ogromnie niepokojące. Dzięki Profesorowi Sumienie dzieci zyskały cenne informacje z zakresu środowiska. Nauczyły się, że 'ekonieborakowe' błędy bez względu na powód są niewybaczalne i dążyć należy do tego, by pojawiały się jak najrzadziej bądź by zostały wręcz całkowicie wyeliminowane.
Od drugiego spotkania wakacyjnego zajęcia urozmaiciła EkoPaka. Dzięki materiałom w niej zawartym mogliśmy poznać surowiec wtórny, jakim jest drewno. EkoPaka pokazała dzieciom, co z drewna można wyczarować i jak dzięki recyklingowi odpadów drewnianych może powstać coś wartościowego. Podczas zajęć dzieci mogły pobawić się drewnianymi klockami i bączkami oraz pokolorować las. Dzięki szablonom liści najpierw poznaliśmy drzewa, z których pochodzą, a potem wykonaliśmy własne karty do gry 'Memory'. Dzieci również same mogły poddać recyklingowi rolki po papierze toaletowym i stworzyć coś nowego.