Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » „Geografia artystyczna...” – dyskusja wokół książki

Witryna Kulturalna

„Geografia artystyczna...” – dyskusja wokół książki

Zapraszamy na spotkanie z dr Joanną Szczepanik i prof. Wojciechem Józefem Bursztą19 marca (czwartek), godz. 17.00, w ProMedia (al. Wojska Polskiego 2). Tematem spotkania będzie książka Joanny Szczepanik „Geografia artystyczna Neue Slowenische Kunst: wieloaspektowość i kolektywizm”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Katedra (Gdańsk, 2014) w serii „Kontinuum”. Jest to pierwsze w Polsce tak obszerne opracowanie zjawiska kulturowego i społecznego, jakim jest kolektyw artystyczny Neue Slowenische Kunst. Kolektyw ten (powołany do życia w 1984 roku jako odpowiedź na nałożony przez jugosłowiańskie władze zakaz występów zespołu „Laibach”) poddany tu został szczególnemu oglądowi pod względem dwóch jego cech charakterystycznych: wyróżniającej go wieloaspektowości podejmowanych działań i kolektywizmu rozumianego jako metoda funkcjonowania.

O bohaterach spotkania:
Joanna Szczepanik jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim i doktorem nauk humanistycznych (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie). Zajmuje się krytyką artystyczną, działaniami popularyzującymi sztukę XX i XXI wieku oraz zagadnieniami związanymi z kulturą współczesną, szczególnie w kontekście społecznym i politycznym. Obszary geograficzne znajdujące się w obrębie jej zainteresowań to głównie Bałkany, Półwysep Iberyjski i Meksyk. Publikowała między innymi w „The Visegrad Insight”, “Idäntutkimus. The Finnish Review of East European studies”, „Kulturze Popularnej”, „Sprawach Narodowościowych”, „Ricie Baum”, „Pograniczach. Szczecińskim Dwumiesięczniku Kulturalnym". Regularnie współpracuje z “Obiegiem” i “Magazynem Sztuki”. Redaktor prowadząca numer "Magazynu Sztuki” poświęcony współczesnej sztuce i kulturze Meksyku. Aktualnie mieszka w Szczecinie, gdzie wspiera inicjatywy kulturalno-artystyczne oraz pracuje jako wykładowczyni na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym i w Akademii Sztuki.
Wojciech Józef Burszta jest antropologiem kultury, kulturoznawcą i eseistą. Kieruje Katedrą Antropologii Kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Zakładem Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Poznaniu. Jest prezesem Instytutu im. Oskara Kolberga, redaktorem naukowym półrocznika „Sprawy Narodowościowe” i przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Interesuje się teorią i praktyką współczesnej kultury, w tym popkultury i popnacjonalizmu. Zajmuje się badaniami z kręgu antropologii współczesności i kulturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mitu i symbolu, a także zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych. Interesuje się muzyką rockową, futbolem angielskim, jest miłośnikiem i znawcą kryminałów. Jest autorem i współautorem wielu książek naukowych. W marcu 2015 ukaże się najnowszy tytuł, „Preteksty” (WN Katedra: Gdańsk).

Spotkanie w ProMedia będzie miało swą kontynuację w Teatrze Kana. Z prof. Wojciechem Józefem Bursztą będzie można się spotkać w piątek o godzinie 19.00, na wykładzie zatytułowanym „Obcość i rasizm kulturowy”.

Partnerami zdarzenia są:
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Ośrodek Teatr KANA
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie