Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Marina Hulia i jej Dzieci z Dworca Brześć ODWOŁANE

Witryna Kulturalna

Marina Hulia i jej Dzieci z Dworca Brześć ODWOŁANE

Spotkanie odwołane!

Zapraszamy 28 marca 2020 (sobota) o godz. 16.00 do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie z Mariną Hulią i jej książką „Dzieci z Dworca Brześć”, opisującą historie dzieci i matek, które miesiącami koczowały na białoruskim dworcu. Rozmowę z autorką poprowadzi Weronika Fibich-Foremska. Wstęp wolny.
Wydarzenie realizowane jest ramach kolejnej edycji OKNA – ZBLIŻEŃ: GŁOSY KANY. W ramach tego projektu Teatr Kana zaprasza następnego dnia po spotkaniu (29 marca, godz. 17.00) na spektakl w reżyserii Weroniki Fibich „Popytka”.
„Dzieci z Dworca Brześć”
Książka przedstawia historie dzieci i matek, które miesiącami koczowały na białoruskim dworcu, w oczekiwaniu na wyjazd do Polski. Uciekły z Czeczenii przed reżimem i przemocą, po to, żeby ratować dzieci i siebie. Jest to opowieść o kilkulatkach, które jadły papier, żeby pęczniał w brzuchach, aby nie czuć głodu, i matkach, które spakowały cały dobytek w jedną torbę.
To także opowieść o tym, że można próbować układać sobie życie w nowym kraju. O Polsce, z jednej strony gettycznej, z ośrodkami dla uchodźców, z drugiej, otwartej, przyjaznej, z ludźmi, którzy pomagają im ułożyć sobie życie na obcej ziemi. To historie polskich rodzin, znanych i nieznanych – przyjaciół i przewodników po polskiej rzeczywistości.
Książka niesie wzruszenie i nadzieję, bo pokazuje, jak z dworcowej poczekalni można wkroczyć na podium w Nowym Teatrze, czy wyjść na prawdziwą scenę Międzynarodowego Festiwalu Malta. Zaprezentować ubrania od znanego projektanta, a zarazem piękną matczyną miłość, podzielić się sobą i kobiecą siłą.
Historie przeplatane są krótkimi wywiadami, z których dowiemy się, o tym, jak Kasia i Maciek Stuhrowie zaprzyjaźnili się z Madiną, Dorota i Czesław Mozil jeździli na rollercosterze z Mohamedem, Dorota Sumińska kupiła karmnik dla ptaków pomalowany przez Zajanę, a Michał Olszański holował na spływie kajakowym Zamirę na hidżabie.
Historie opowiedziała działaczka społeczna i nauczycielka Marina Hulia, laureatka m.in. nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. To ona napełniła smutną dworcowa poczekalnię w Brześciu radością, śmiechem, tańcem, życiem i zorganizowała Szkołę Demokratyczną.
Wywiady z ludźmi o czystych sercach i umysłach, których łączy mądre pomaganie przeprowadziła Monika Głuska-Durenkamp. Dziennikarka, która dobrze opanowała sztukę słuchania, zarówno tych z pierwszych stron gazet, jak i tych niezauważalnych. W książce znajdziecie także fotografie Marty Rybickiej, Jędrka Nowickiego, Jacka Tarana i Tomasza Sikory.
Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Kosmos Kosmos.
 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie