Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Szczeciński Szlak Widokowy ODWOŁANE

Witryna Kulturalna

Szczeciński Szlak Widokowy ODWOŁANE

Spotkanie odwołane!

Zapraszamy 25 marca 2020 (środa), o godz. 18.00 do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2), na spotkanie z Arturem Krzyżańskim, który wygłosi prelekcję na temat Szczecińskiego Szlaku Widokowego. Wstęp wolny.

Artur Krzyżański:
Wielu szczecinianom do dziś mylą się nazwy takich dzielnic, jak Stołczyn czy Skolwin, a przecież do czasów wojny Scholwin, Stozenhagen, Gotzlow, Frauendorf i Zullchow były popularnymi podmiejskimi miejscowościami, nie tylko rozwiniętymi przemysłowo ale też odwiedzanymi tłumnie, dla swych niezaprzeczalnych walorów krajobrazowych. Od czasów średniowiecza budowano tam dwory, pałace i kamienice często malowniczo położone na wzgórzach z pięknymi widokami. Istniało tam wiele lokali gastronomicznych, a także różnych urządzeń służących, dziś powiedzielibyśmy – rekreacji i wypoczynkowi, takich jak wieża Bismarcka czy mostek widokowy na Golęcinie. Mieszkańcy Stettina przybywali tam zarówno lądem (nierzadko koleją), jak i drogą wodną (częste rejsy statków czy motorówek). Niemcy mieli wręcz zwyczaj spędzania całych dni na wędrowaniu od lokalu do lokalu, bywali na popularnych w tamtych czasach koncertach plenerowych, odwiedzali punkty widokowe czy podziwiali piękno przyrody.

Postanowiłem, jako mieszkaniec Szczecina od urodzenia i miłośnik tych miejsc, coś zrobić aby wykorzystać niezaprzeczalny potencjał kwitnących niegdyś północnych dzielnic miasta. W 2018 roku wymyśliłem nowy szlak turystyczno-historyczny wzdłuż najciekawszych miejsc, przebiegający w większości po wysokiej skarpie nadodrzańskiej. Od tego czasu organizuję cykliczne otwarte spacery, na które zapraszam także innych pasjonatów dawnego Szczecina, przewodników oraz historyków. Wymienię tu prof. Tadeusza Białeckiego, dr Marka Łuczaka, prof. Dariusza Wybranowskiego, Michała Rembasa, Mirosława Wacewicza, Pawła Madejskiego, Paulinę Romanoiwicz i in.
Okazało się, że ta formuła wspólnego oprowadzania nawet przez kilku przewodników jednocześnie jest ciekawym sposobem na przyciągnięcie uczestników. Na największym spacerze (po Stołczynie) było aż 130 osób!
Jesteśmy trochę jak odkrywcy nowego lądu.
Czy wiecie że:
- w Stołczynie jest częściowo zachowana historyczna cegielnia z wielkim piecem wyglądającym jak podziemia ogromnego zamku?
- na granicy Bukowa i Warszewa jest rozległy górzysty park z ciekawymi urządzeniami typu mostek, studnia itd. oraz morzem ruin po majątku zwanym kiedyś Małym Poczdamem?
- w Skolwinie był kiedyś „zamek” czyli wielka restauracja z wieżą widokową i dużą salą koncertową? a w Babinie (część Skolwina) już w XVII w. istniał szwedzki dwór z pięknie położonym parkiem, istniejącym do dziś?
- na Gocławiu było aż osiem lokali gastronomicznych, w tym cztery położone były w lesie?
- z ul. Ornej na Stołczynie można podziwiać wręcz zapierające dech w piersiach panoramy na Odrę i jej rozlewiska, widać stamtąd często ogromne statki na torze wodnym, całe jezioro Dąbie, Stargard, Goleniów i... klify nadmorskie na Wolinie?
- wieże kościołów na Golęcinie i Skolwinie pełniły funkcję latarni rzecznych dla statków na Odrze?
- w pałacu Tilebeinów na Żelechowej bywała śmietanka towarzyska i kulturalna Szczecina włącznie z przedstawicielami rodzin książęcych i następców tronu pruskiego, a Gocław zaszczycił podobno nawet sam cesarz Niemiec?
Oprócz spacerów organizuję wspólnie ze stowarzyszeniem "Skolwin i My" tematyczne rejsy statkiem wycieczkowym wzdłuż Szlaku Widokowego a także wycieczki autokarowe na drugi brzeg Odry (Stepnica, Czarnocin, Zielonczyn)...
Serdecznie zapraszam na nasze spotkanie w ProMediach.Artur Krzyżański, ekolog, działacz społeczny. W latach 2004-2012 prowadził kampanię zazieleniania szczecińskich podwórek. Inicjator i współtwórca zielonego podwórka przy ul. Ściegiennego 1, które w 2009 r. zajęło 1. miejsce w konkursie „Cały Szczecin w kwiatach”. Jako radny rady osiedla stworzył funkcjonujący do dziś minifundusz dofinansowania zielonych podwórek na osiedlu śródmieście zachód. Prowadzi fanpage na Facebooku „Szczecińskie podwórka" oraz "Szczeciński Szlak Widokowy".
https://www.facebook.com/Szczeci%C5%84ski-Szlak-Widokowy-397771384128018

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie