Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Maria Frąckiewicz » Recenzja

O bibliotekarzu

Maria Frąckiewicz : Lubię: kawę, podróże w nieznane, piękne samochody i frytki. Dobra literatura jest jak: potrawa pobudzająca zmysły, w dodatku bardzo pożywna. Czytanie to: czynność intymna. Nie odważyłabym się: nie dotyczy. Najbardziej pociąga mnie w mojej pracy: nieprzewidywalność.

Pisarz: Olga Tokarczuk

 • Tytuł:

  Księgi Jakubowe

  Recenzja:

  A co byście powiedzieli na szczyptę literatury polskiej? Piszę o szczypcie z lekkim przekąsem, bo dzieło jest dość pokaźnych rozmiarów – mam tu na myśli moją najnowszą perełkę, czyli „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Książka godna smakosza literatury, tylko – to nie jest jedno danie, a cała uczta.
  Pięknie wydana, z zachowaną wsteczną numeracją hebrajską, ilustracjami, oznaczeniami kolejności stron jak w średniowiecznym kodeksie (tzw. kustoszami) robi prawdziwe wrażenie.
  Jeśli chodzi o stronę literacką? Zachwyca językiem, dbałością o szczegóły osiemnastowiecznych realiów, znajomością kultury żydowskiej. Ta książka uaktywnia wszystkie zmysły – słuch, wzrok, węch, smak, dotyk. Nigdy nie sądziłam, że opis błota i mgły może mi sprawić aż tak dużą przyjemność.
  Znajdziemy tu mnóstwo ocierających się o siebie wątków, różne perspektywy postrzegania wydarzeń, niezwykłe miejsca i intrygujące postacie. Prawdziwa perła dla miłośników kultury żydowskiej, która współwystępuje tu obok chrześcijaństwa i islamu.
  O czym jest książka? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, a że znajdzie coś dla siebie, nie mam najmniejszych wątpliwości, bo ta pozycja wręcz kipi od różnorodności.
  Nic więcej nie napiszę, aby tym, którzy odpowiedzą na wyzwanie, nie psuć przyjemności z odkrywania tego fascynującego świata literackiego. Zapraszam do lektury.

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie